YAZARLAR
DİĞER YAZILARI
Psk. Beste GÜNEYSU

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

Psk. Beste GÜNEYSU

    Maalesef ki son yıllarda sıkça duyduğumuz çocuklara karşı taciz, cinsel istismar haberlerinden kaynaklı olarak bu haftaki yazımı çocuklarda mahremiyet eğitiminin önemine ve nasıl verilmesi gerektiğine ayırıyorum. Öncelikle bu eğitimin ne olduğundan ve ne zaman verilmesi gerektiğinden başlayalım. Mahremiyet eğitimi, çocukların bedeninin dokunulmaz olduğunu fark etmesini sağlamak ve kötü niyeti olan kişiler tarafından kendilerini nasıl korumaları gerektiği hakkında bilinç sağlayan temel eğitimdir. Çocuk 2 yaşını tam olarak doldurduktan sonra anne ve baba tarafından mahremiyet eğitimi yavaş yavaş verilmeye başlanmalıdır. Bu eğitimde önemli olan anne ve babanın anlattıklarının kendi hayatlarında da uyguluyor olmasıdır. Çünkü çocukların çok iyi birer gözlemci olduğunu unutmamak gerekir.

     Bu eğitimi verirken çocuğunuz ile kurduğunuz iletişimde onu korkutmadan, onda kaygı oluşturacak durumlardan uzak durarak ve onun dilinde anlatmak önemlidir. Öncelikle çocuğunuzu yıkarken ona özel bölgelerinin nereleri olduğunu anlatın. Bu bölgeleri onları temizlerken gördüğünüzü ancak normalde kimsenin bu bölgeleri görmemesi gerektiğini anlatın. Özel bölgelere dokunma konusunda izin vermemeleri gerektiğini aynı şekilde onlarında başkaları dokundurmalarına izin verse dahi bunu yapmamaları gerektiğini ifade edin. Bununla birlikte çocuklarınıza vücutlarını koruma haklarında özgür olduklarını ve kimsenin bedenlerini acıtmaya haklarının olmadığını bu gibi durumlarda sessiz kalmamaları gerektiğini anlatın. Çocuklarınızın yanında soyunup giyinmemeye özen gösterin. Bunun bir mahrem olduğunu ve herkesin kendi odasında soyunup giyinmesi gerektiğini ona anlatın. Tuvaletini yaparken veya yaptırırken kapısının kapalı olmasına dikkat edin. Bulunduğunuz bir ortamda çocuğunuzu öpmek veya sarılmak isteyen birileri olduğunda çocuğunuz eğer istemiyorsa onu bu konuda zorlamayın ve ona kızmayın. Çocuğunuzun canını hiç kimsenin acıtmaya hakkı olmadığını ifade ederken buna en yakınındaki herkesinde dahil olduğunu ifade etmeyi unutmayın. Bu konuyu anne ve babalar olarak asla es geçmeyin ve çocuğunuzu bu anlamda bilinçlendirmeye devam edin. Ve son olarak ne yaşarsa yaşasın sizler anne ve baba olarak her zaman onun yanında olacağınızın mesajını verin ve size karşı her zaman güven duymasını sağlayan bir ilişki kurmaya çalışın.

Çocuklarda Alt Islatma Problemi ve Çözüm ÖnerileriDisleksi Nedir?Disleksi Nedir?İntihar Düşünceleri ve Baş Etme Yöntemleriİçimizdeki Işık: MotivasyonÇocuklarda Yemek Yeme Sorunu ve ÇözümleriAkran Zorbalığı Nedir?Alkol BağımlılığıÇocuklarda Mahremiyet EğitimiYoksa Ben de Obsesif Miyim?Yazarın Tüm Yazıları