YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Hikmet KURADA

Atatürk’ün Kendi El Yazısıyla Kaleme Aldığı Vasiyeti

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, her işinde olduğu gibi Vasiyeti’nde de yine duyarlı davranmış; sanki kendisine öleceği gün malum olmuş gibi, ölümünden 2 ay 5 gün önce Vasiyeti’ni bile hazırlayarak yetkililere teslim etmiştir.

Atatürk’ün, ölümünden önce 5 Eylül 1938 tarihinde Dolmabahçe’de el yazısıyla kaleme aldığı vasiyetinin metni şu şekildedir:

“Dolmabahçe 05 – IX – 1938

Pazartesi

Malik olduğum bütün nukut ve hisse senetleri ile Çankaya’daki menkul ve gayrimenkul emvalimi C. H. Partisine atideki şartlarla terk ve vasiyet ediyorum:

1. Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır.

2. Her seneki nemadan, bana nispetleri şerefi mahfuz kaldıkça, yaşadıkları müddetçe, Makbule’ye ayda bin, Afet’e sekizyüz, Sabiha GÖKÇEN’e altıyüz, Ülkü’ye ikiyüz lira ve Rukiye ile Nebile’ye şimdiki yüzer lira verilecektir.

3. S. GÖKÇEN’e bir ev de alınabilecek ayrıca para verilecektir.

4. Makbule’nin yaşadığı müddetçe Çankaya’da oturduğu ev de emrinde kalacaktır.

5. İsmet İNÖNÜ’nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır.

6. Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya, Türk Tarih ve Dil Kurumlarına tahsis edilecektir.

K. Atatürk”

 

 Atatürk’ün kendi eliyle kaleme aldığı vasiyeti, vefatından 18 gün sonra 28 Kasım 1938 günü Ankara 3. Sulh Hukuk Hakimi Osman Selçuk başkanlığındaki oturumda, Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Boysan, Adalet Bakanı Hilmi Uran, İçişleri Bakanı Doktor Refik Saydam, Dışişleri Bakanı Şükrü Saraçoğlu, Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı, bazı milletvekilleri, hakimler ve avukatlar huzurunda açılmıştır. birinci zarf açılarak içinde yer alan Beyoğlu 6. Noteri İsmail Kunter, Genel Sekreter Hasan Rıza Soyak, Dr. Neşet İrdelp ve Atatürk tarafından imzalanan zabıt varakası okunmuş ve duruşma tutanağına geçirilmiştir. Ardından 2. zarfta yer alan Atatürk’ün el yazısıyla kaleme aldığı vasiyetnamesi okunmuş ve tutanağa geçirilmiştir.

Bunları okuyunca insanın duygulanmaması ve ATATÜRK’e karşı derin bir sevgi ve saygı duymaması mümkün mü?..

Kendisinin ve ahirete intikal etmiş olan bütün silah arkadaşlarının mekanları Cennet olsun inşallah!..

Yüce Atatürk’ün ışığıyla aydınlanan ve yolunda ilerleyen bir Türkiye’de yaşayacağımız güzel günler dileğiyle…

Hoşça kalınız… Dostça kalınız…

Atatürk’ün Kendi El Yazısıyla Kaleme Aldığı Vasiyeti “KAZDIĞI KUYUYA DÜŞMEK” DİYE BUNA DENİRTÜRKİYE’YE ZEYTİN AĞACIYLA OYNANAN OYUNSİVAS KONGRESİ’NİN 100. YILINDA SİVASTAYDIMBU TELEFON NUMARALARINA AMAN DİKKAT EDİNİZ!..ATATÜRK’ÜN ADI HUTBEDE ANILMADI30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN!ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLERALZHEİMER (Alzaymır) HASTALIĞI VE YAŞLANMA24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI HAKKINDAYazarın Tüm Yazıları
hızWeb