YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayhan HAMLI

Şehitlerin Anne Ve Babalarına Mezar Yerleri İndirimli Tarifeden Verilsin

Özellikle şehit cenazelerinde yaptıkları açıklamada şehit yakınları başımızın tacıdır diyen bir çok insan ve kurum var. Bunu söyleyenler uygulamada ne kadar elini taşın altına koyuyor, bu her zaman tartışılır. Biz şehit yakınları yaşayarak tanık oluyoruz ki bazı sözler hep havada kalıyor. Yaşanılan gerçeğin farklı olması kamuoyunun tepkisine göre hareket ediliyor olması maalesef bir kısır döngü olarak hep karşımıza çıkıyor. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü uğrunda evladını bu vatana  feda etmiş şehadet haberiyle birlikte isyan etmek yerine" vatan sağ olsun "diyerek dik duruşunu her zaman her yerde göstermiş, bu fedakar insanlara başta devlet kurumlarının olmak üzere herkesin sahip çıkması bir vefa borcudur. Sahip çıkmaktan maksat, sadece şehidinin cenaze töreninde değil, şehit ailesi ihtiyaç hissetsin, hissetmesin her anında yanında olduğumuzu göstermektir. Bu yapılmıyor, bunu yapmamak için mazeret üretiliyorsa, bu doğru bir davranış olmaz. Bu hatırlatmayı yaparken şehit ailelerine sahip çıkılmadığı yorumu yapılmasın. Eksiklerin, noksanlıkların olduğunu yaşayarak bir şehit yakını olarak sadece hatırlatıyorum ki, bazı şeyler artık düzeltilsin istiyorum. 

   Hemen hemen her şehit anne ve babası şehit evladının defnedildiği şehitliğe defnedilmeyi şehidi ile aynı mezarlıkta yatmayı ister. Bunun içinde her şeyden önce şehidinin defnedildiği şehitliğin bulunduğu mezarlıkta boş defin yeri bulunması gerekir ki, bu bazen bazı mezarlıklarda olabiliyor. İşte böyle bir durumda şehit anne ve babasına şehidinin bulunduğu mezarlıkta istemesi halinde belediyelerin belirleyeceği indirimli tarifeden mezar yeri verilmesi belediyelerimize yük olabilir mi? Eğer şehit anne ve babaları için şehitlerinin bulunduğu mezarlıklardan yer tahsisi bir külfet olarak görülmeyecekse, tüm Türkiye'de bunun en kısa zamanda hayata geçirilmesini bir şehit yakını olarak bütün belediyelerimizden talep ediyorum. Kalan ömrünü hiç bıkmadan şehit oğlunun kabrinde geçiren şehit anne ve babalarına o mezarlıklarda defin yeri olması halinde tamamen ücretsiz olmasa da en azından indirimli bir tarife üzerinden mezar yeri verilmelidir. Bazı belediyeler şunu söyleyebilir biz ilimizdeki (a )mezarlığından şehit anne ve babalarına hatta gazilerimize ücretsiz yer veriyoruz. O belediyeler eğer şehidin anne ve babası şehidinin olmadığı (a ) mezarlığından ücretsiz yer istiyorsa onlara oradan yer verebilir. Ancak şehit anne ve babaları şehitlerinin yattığı şehitliğin bulunduğu ( b )mezarlığından mezar yeri istiyorsa onlara da oradan belediyeler en azından fiyatta indirim yaparak indirimli tarifeden yer vermelidir. Şehit anne ve babası şehitlerinin bulunduğu mezarlıkta yer talebinde bulunuyor ve o mezarlıkta yer varsa fiyatı da şu deniyorsa, bu şehit anne ve babasını baş tacı etmek değildir. Şehitlerinin bulunduğu bu mezarlıklarda mezar yeri fiyatları yüksek tutularak parası olana verilirken, şehit anne ve babalarına indirim yapılmaması kamu vicdanına sığar mı? Şehit yakınları olarak ; "Hani bu vatanın tapusu şehitlerin ve gazilerindi!" demiyor muyuz sanıyorsunuz? Bunu şehit yakınlarına söyletenlerin hiç yüzü kızarmaz mı? 

  Tüm Türkiye'de şehitlerin anne ve babalarına şehitlerinin bulunduğu mezarlıklarda yer olması veya yeni yer açılması halinde indirimli tarifeden mezar yeri verilebilmesi için başta büyükşehir belediye başkanlarımızı  olmak üzere hangi partiden olurlarsa olsunlar, tüm belediye meclis üyelerini bu konuda ellerini taşın altına koymaya bu vatanı bize emanet edenlerin emanetlerine sahip çıkmaya davet ediyorum. Nokta. 

Şehitler Anıtının Kaidesindeki Bayrak Ve Yazılar Unutuldu Mu?ŞEHİT İSİMLERİNDEN RAHATSIZLIK DUYANLAR İÇİMİZDEKİ HAİNLERDİR...ŞEHİT EVLERİ PANDEMİNİN GÖLGESİNDE KALDIŞEHİTSİZ VE KORONA VİRÜSSÜZ GÜZEL YILLAR! MASKE MESAFE TEMİZLİK DERKEN KOVİT-19 EVİMİZE KADAR GİRDİ...TERÖRİSTBAŞI ABDULLAH ÖCALAN'IN İDAM KARARINI BEKLETEN O ÜÇ LİDERİ UNUTTUK MU?SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ UNUTURSAK KANIMIZ DONSUN...ANAYASAMIZIN 10. MADDESİ GÖRMEZDEN GELİNECEK BİR MADDE MİDİR?Koronada Kurallara Uyar Gibi Yaptık Sonuç Yeni Yasakları GetirdiŞEHİT ÖĞRETMENLERİMİZİ UNUTMUYORUZ TÜMÜNE MİNNETTARIZYazarın Tüm Yazıları
hızWeb