YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Kenan ÖZTÜRK

Kelebekler Vadisi'ne Doğru

                Türkiye'miz cennet?
                İlmek ilmek dolaşsanız ömür yetmez.
                Gittiğiniz yerlere de doyum olmuyor açıkçası.
                Gezi yazılarımda Allah'ın verdiği bu nimetleri herkese fark ettirmeye çalışıyoruz. 
                Bir engelimiz maalesef yaşadığımız yerin arkasındaki güzellikleri bilsek de çok önemsemiyoruz. Dört duvar arasından çıkmamakta adeta direniyoruz.
                Bu tutkumuzu biz öyle bir noktaya taşıdık ki, doğanın enfes güzellikleriyle tarih kokan, ulusal çapta da kendine yer bulan 530 kilometrelik Likya yoluna başlangıç bile yaptık.
                Güzergâhta dimağımızda kalanları paylaşmanın gayreti içindeyiz.
                Doğada yarış olmadan her kilometrenin keyfini çıkarmalısınız. 
                Likya yoluna oğlum ve kızımla öyle keyifli başladık ki? 
                Fethiye Ovacık'tan iyi bir yükselişle hedefimiz önce Kelebekler Vadisi.
                Mola amaçlı seyir terasında vadiyi seyrederken kısas süre konaklamak.  
                Çekirdek ailemle dağa taşa dokunup orman havasını ciğerlerimize çekip doğaya teslim olduğumuzda Babadağ'ın arka yüzünde gördük ilk yerleşim yerini.
                Etkinliklerin en heyecanlı yönü ise beklenmedik gelişmeler. 'Kirme Köyü burası herhalde' dediğimiz an kızımın çığlığıyla afalladık. Birden yola çıkan keçi sürüsü adeta bizi geçmek istiyordu.
                Onlarca keçiyle bakışıyoruz; öylesine enteresan bir tablo ki?
                Görüntüyü kaydederken keçilerin sahibi Kozağaç'a geldiğimizi söyledi. Birer çikolatayla şeker seviyemizi yükseltip, köyün girişindeki devasa su kaynağına bakınca ortam kalabalık. Her biri tam teşkilatlı yüklerini kenara bırakmış dört genç kızdan birisi dut ağacında. Kendilerinin Rus olduklarını ve Likya yolunu Antalya'ya kadar sürdüreceklerini sonradan öğreniyoruz. Başka bir ülkede, hem de dağlarda çadırda kalmayı göze alıp yürümeyi hedef seçmelerini takdir etmemek elde değildi.
                Elimizi yüzümüzü yıkayıp sularımızı tazeleyip kendilerinden ayrılıp yanaştığımız evin avlusundaki yöre sakinleri, arıların tehlikeli olabileceğini, kestirme yollara sapmamamızı ve araç yolunu takip etmemizi tembihliyor. Arıcılık o kadar yaygın ki, kovanların bittiği yerde başka bir kovan grubu var. Yolumuza o kadar yakın ki, bizi uyarmakta son derece haklılar. Arkamızda kalan Babadağ'ın vahşi görüntüsü ve o zirveden yuvarlanan devasa kayalardan temizlenen yolda yürürken, orman işletmesi ve belediye gibi bazı resmi araçların gelip gitmesi dikkatimizi çekiyor.
                Biraz daha dinlenmiş halde yürürken çam ağaçları arasında siyah bir canlı. Ne olduğunu anlamaya çalışırken önce yolumuza sonra yolun üstüne geçen sevimli dağ keçisi 'Buralar bize ait ne arıyorsunuz burada?' diye hesap sorar gibiydi.
                Güneş tepemize vururken Kirme Köyü'ne de ulaşmıştık. Yöre halkının da geçim kaynağı köyün üstünde günün ilk dişe dokunur dinlenmede, işletme sahibi bayan pandemi nedeniyle bu yıl daha az insanın yürüdüğünü, ancak bu tarihten sonra yürüyüşlerin artabileceğini ifade etti.
                Artık Kelebekler Vadisi açıkları belirginleşmişti. Günlük maratonun ilk yarısını geçmek üzereydik. Bu arada köy içinde kızaran narlar da 'Benim mevsimim geldi' diyordu. Köyden tekrar patikaya girerken bahçeden gelen ses tebessümlerimizi artırdı.
                'Ha gayret az kaldı' diye yürüyüşçüyü teşvik eden köylünün sesi gelip geçenlere bakış açısının ne kadar sıcak ve samimi olduğunun göstergesiydi.
                Yokuş aşağı iniyoruz ve artık Faralya görüş alanımızda.
                Yine de inişimizin en az bir saati alacağı söylenmişti.
                Bu arada su toplamaya yüz tutan ayak parmağına ilk müdahaleyi yaptık.
                Velhasıl Kelebekler Vadisi seyir terasına öğleni aşarken attık kendimizi.  
                Kabak Koyu'na yürüyüş yazımız ise haftaya?

Siz Var Ya Siz!Birbirimizden Ne Kadar Eminiz?Evden Bir ÇıkabilsekAllah'u Ekber Diyerek SevinenlerParmağa Sarılan O ElAh Cumhuriyet!Kelebekler Vadisi'ne DoğruÖlüdeniz ManzarasıylaBabadağ Eteklerine TırmanırkenLikya Yolu RenkleriYazarın Tüm Yazıları
hızWeb