YAZARLAR
DİĞER YAZILARI
Ayhan HAMLI

Samsun'daki Şehitler Abidesinde Atatürk'ün Ve Silah Arkadaşlarının İsmi İstenmiyor Mu?

Ayhan HAMLI

 Samsun Atatürk'ün şehri ve kurtuluş şehri olarak bilinir. Milli mücadelede kurtuluşa giden yolda kurtuluş meşalesinin Atatürk ve silah arkadaşları tarafından ilk kez 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yakıldığını bütün dünya bilir. Bütün dünyanın bildiği bu gerçeği hangimiz unutabilir, unutulmasına ya da unutturulmasına razı olabiliriz? Bu coğrafyada bu topraklar kolay vatan olmadı. Ödenen bedelleri görmezden gelip, bu uğurda canı ve kanı pahasına mücadele edenleri unutursak ne şehitlerimiz, ne ebediyete intikal etmiş ne de hayatta olan gazilerimiz buna razı gelmez. Bu yüzden bu bilinçle hareket etmek şehitlerimizin, gazilerimizin Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının anılarına sahip çıkmak ve yaşatmak zorunda olduğumuzu bir kez daha hatırlamalıyız. Bu bir vefa borcu olup, her zaman borç hanemize yazılı olan gerçek bir borçtur. Çünkü onlar bu vatanı bize büyük bedeller ödeyerek emanet ettiler.

 Samsun Asri Mezarlığı içinde Samsun Belediyesi tarafından ilk kez 1955 yılında yaptırılan ve dönem dönem bakıma alınarak yeniden onarılan bir şehitler anıtı var. İşte o şehitler anıtı 2020 yılı Ağustos ayı içerisinde bakıma alınarak yeniden restore edildi. Bakım ve onarımı tamamlandıktan yaklaşık 5 ay gibi bir süre sonra defalarca hatırlatmama rağmen onarımdan önce kaidesinde bulunan yazıların büyük bir kısmı ve şanlı bayrağımız yerine 18 Mart Şehitleri Anma Günü'nden birkaç gün önce konuldu. Samsun Belediyesine ait Şehitler Anıtının alt gövdesinde yapışık iki metal levha (Plaket) bulunuyordu. Bu levhaların birinde Dumlupınar Denizaltı Gemisi Şehitlerinin (04 Nisan 1953) diğerinde ise Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve Samsun'a çıkarken yanında olan silah arkadaşlarının isimleri bulunuyordu. Daha önceki yapılan bakım ve onarımlarda da kaldırılıp, sonrasında tekrar yerine yapıştırılan o levhalar bu defa, defalarca hatırlatmama ve bir şehit yakını olarak talep etmeme rağmen ne yazık ki yerlerine konulmamıştır. Daha önce yıllarca var olan o iki levhanın şehitler anıtındaki kaidesinden kaldırılmasının ya da bu kadar zaman içerisinde yerine konulmamasının nedeni nedir? Bunu bilmiyoruz, yetkililer tarafından yapılmış hiç bir açıklama yok. Eğer üzerinde Dumlupınar Denizaltısı Gemisi şehitlerinin isimleriyle birlikte diğer levhada Atatürk'ün ve Samsun'a çıkarken yanında olan silah arkadaşlarının isimlerinin yazılı olduğu o levhalar anıttaki yerlerine konulmayacaksa kaldırılmasının sebebi Samsun kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bu iki levha kimsenin dikkatini çekmemiş olabilir ama bu iki levhana bizim dikkatimizden kaçan anlamsız bir levha değil. O isimleri yazdırıp daha önce oraya yapıştıranların elbette bir bildiği vardı. O isimlerin yazılı olduğu o iki levhayı asmayanlarında bir bildiği var mı bunu bilmiyoruz. Ne Dumlupınar Denizaltı Gemisinde şehit düşenlerin isminden, ne de Atatürk'ün ve onunla Samsun'a çıkan silah arkadaşlarının isminden rahatsızlık duymuyoruz. Bilakis hafızalarımıza kazınsın ve yaşatılsın unutulmasınlar, unutturulmasınlar istiyoruz. Bu yüzden hiçbir art niyet aramıyor yine unutulmuş olduğunu düşünerek bıkmadan usanmadan hatırlatıyorum.

  Bu unutkanlığı hatırlatmaktan bıkkın ya da rahatsız değilim. Eğer bu defada sesimi yetkililere duyurup, o iki levhanın tekrar yerine konulmasını sağlayamazsam, gerçekten çok büyük bir üzüntü duyacağım. Bundan sonra da bunun adını duyarsızlık koyacağım. Eğer o iki anlamlı levha tekrar yerine konursa, emeği geçenlere de içtenlikle bir teşekkür borçlu olduğumu biliyorum. Samsun halkı ve şehit yakınları; Dumlupınar Denizaltısı şehitlerimizin, Atatürk'ün Samsun'a çıkarken yanında olan silah arkadaşlarının isimlerini tekrar Samsun Asri Mezarlığındaki Şehitler Anıtındaki yerinde görmek istiyor. Bu ihmal mi, unutkanlık mı? Biraz daha bekleyip görelim istiyorum.

BAYRAMI BAYRAM TADINDA KUTLAYALIM DİYE ŞEHADETE KOŞTU!TEBRİKLER JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI BU ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEK...Dünyanın En Güzel Annesi Şehit Anneleridir...TAM KAPANMA YALAN, ÖLÜM GERÇEK! "VATAN SAĞ OLSUN" DİYEN ŞEHİT ANNELERİMİZE ASKER SELAMI DURULUR!TEŞEKKÜR EDİYORUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE... PAMUK GEÇİDİNDEN CENNETE KOŞAN ANNESİNİN MAVİ GÖZLÜ PAŞASI- (11) BÖLÜMPAMUK GEÇİDİNDEN CENNETE KOŞAN ANNESİNİN MAVİ GÖZLÜ PAŞASI- (10)PAMUK GEÇİDİNDEN CENNETE KOŞAN ANNESİNİN MAVİ GÖZLÜ PAŞASI - (9) PAMUK GEÇİDİNDEN CENNETE KOŞAN ANNESİNİN MAVİ GÖZLÜ PAŞASI- (8)Yazarın Tüm Yazıları