Ayhan HAMLI

19 Mayıs'da Samsun'da Yakılan İlk Kıvılcım...

Ayhan HAMLI

19 Mayıs'da Samsun'da Yakılan İlk Kıvılcım Sonsuza Kadar Yolumuzu Aydınlatacaktır

Milli Mücadelenin ilk kıvılcımını Samsun'da yakan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları hiç kimsenin cesaret gösteremeyeceği bir çok engeli barındıran tehlikeli bir yola girip ,o yolda kararlı ve emin adımlarla yürüyerek 19 Mayıs ruhunu asil Türk Milletine vermişlerdir. Onların verdiği 19 Mayıs ruhu sayesinde asil Türk Milleti ve işgal çizmesi altındaki ülkesi bir çok badireyi de atlatarak bulunduğu coğrafyada küllerinden yeniden doğarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmuşlardır. Asil Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti Samsun'dan 19 Mayıs 1919'da doğan güneş sayesinde varlığını gücünü artırarak devam ettirmekte ve bu coğrafyada aynı azim ve kararlılıkla sonsuza kadar var olacaktır.


Tam 103 yıl sonra yine Samsun'da Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıktığı o tarihi noktada sabahın erken saatlerinde sağanak yağan yağmura rağmen ; bize bu toprakları bağımsız ve özgür bir vatan yapan ,bu uğurda büyük bir mücadele veren Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını temsili olarak karşılamak ve anmak için büyük bir coşkuyla toplandık .Aradan geçen yıllara rağmen izleri hiçbir şekilde silinmeyen ,silinemeyen Ulu Önder Atatürk'ün yolunda olmak onun yaptıklarını ve gösterdiği hedefi büyüterek yolumuza devam etme isteğimizin daha çok arttığını görmenin büyük gururunu ve mutluluğunu yaşamak her şeye rağmen çok güzeldi. Hiç kuşkusuz 19 Mayıs benim doğum günüm diyen Atatürk'ün şehri 19 Mayıs şehri Samsun'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının en önemli ayağı Atatürk Onur Anıtına çelenk sunumu ve devamında sahilde tütün iskelesinde şanlı bayrağımızın karaya çıkış törenidir. Hava muhalefeti nedeniyle bu iki törene katılım çok olmamakla beraber bu törenler yapıldı. Atatürk'ü temsil eden bayrak askerler tarafından Samsun'da karaya çıkarıldı.

Atatürk'ü temsil eden bayrağın karaya çıkarıldığı tütün iskelesindeki tören alanının, hava durumunun tören saatlerinde yağmurlu olacağı önceden bilinmesine rağmen bir gün önceden hava durumuna göre hazır edilmemesi ise büyük bir eksiklikti. Halbuki günler önceden meteoroloji tarafından yapılan hava tahmini açık ve net bir şekilde yağmurun yağacağını açıklamıştı. Geçmişte tütün iskelesinde yani 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı yerde yapılan tüm 19 Mayıs kutlamalarında hava yağmurlu olsun ,olmasın törenden en az bir gün önce Samsun Büyükşehir Belediyesi görevlileri tarafından üzeri kapalı tören yerleri oturma düzenine göre hazırlanırdı. Bu defa alelacele törenden dakikalar önce sağanak yağmur altında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan iki çadırla Atatürk'ü temsil eden şanlı bayrağımızın askerler tarafından karaya çıkarıldığı töreni yaptık. Her şeye rağmen Atatürk'ü temsil eden şanlı bayrağımızın karaya çıkarılma töreni ile büyük bir gurur duyduk. 19 Mayıs coşkusunu Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıktığı yerde ve devamında bütün Samsun'da yaşadık .Gerçekten halkımız bu törenleri bu birlikteliği çok özlemiş,çok özlemişiz...

Hiç bir endişemiz yok ki 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yakılan milli mücadelenin ilk kıvılcımı sonsuza kadar yolumuzu aydınlatacaktır. Bu şehrin yani Samsun'un 19 Mayıs şehri olduğu unutulmadan günler değil, hatta aylar öncesinden 19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili tüm hazırlıklar her koşula uygun bir şekilde yapılmalı ve tüm halka duyurulmalıdır. Aksi takdirde 19 Mayıs ruhu zedelenir .19 Mayıs sadece Samsun'un ,Samsunlunun değil tüm Türkiye'nin ve tüm Türk milletinin gururla kutladığı ,kutlamak istediği eşsiz bir bayramımızdır.19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız hepimize kutlu olsun. Bir kez daha başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının ,şehitlerimizin önlerinde saygıyla ,minnetle eğiliyorum .Ruhları şad mekanları cennet olsun. Minnettarız.