HaberlerTokat HaberleriRektör Günsel: 'Size Kıbrıs Türkleri olarak minnettarız'

Rektör Günsel: 'Size Kıbrıs Türkleri olarak minnettarız' - Tokat Haberleri

Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, Tokat'ta Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini ziyaret ederek, 'Size Kıbrıs Türkleri olarak minnettarız. Candan can vererek bir devlet bir Cumhuriyet kurdurdunuz' dedi.

Rektör Günsel: 'Size Kıbrıs Türkleri olarak minnettarız'

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'nun davetlisi olarak Tokat'a gelen Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel ve Rektör Yardımcısı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Şenol Bektaş Çekenli İş Merkezinde bulunan Gaziler Derneğini ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tokat Şube Başkanı Bilal Özmen, 'Bizler Kıbrıs'ta şehit olduk, gazi olduk. Ülke genelinde 498 şehit verdik. Yedi Tokatlı şehit verdik, helal olsun. Bu bayraklar orada sonsuza kadar dalgalanacak. Gerekirse yine gelir savaşırız. Kıbrıs bizim kanımız canımızdır' dedi. Başkan Eroğlu ise Türkiye ile Kıbrıs'ın ayrılmaz bir parça olduğunu belirterek, 'Türkiye neyse Kıbrıs odur, Kıbrıs neyse Türkiye odur. Biz ayrılmaz bir parçayız. Bunu her fırsatta söylüyoruz. O nedenle Kıbrıs'a önemli değerler katan Suat Günsel'i burada ağırlamanın haklı sevincini yaşıyoruz. Tokat'a her geldiğinde mutlaka gazilerimizi ziyaret ediyor' diye konuştu.

'Size Kıbrıs Türkleri olarak minnettarız'

Kuzey Kıbrıslıların selamını Tokatlı Gazilere getirdiğini ifade eden Rektör Günsel, 'Size Kıbrıs Türkleri olarak minnettarız. Candan can vererek bir devlet bir Cumhuriyet kurdurdunuz. Bize düşen sizin bu candan can verişinizi buraya yakışır bir şekilde Türkiye'si ile anavatanı ile bütünlüğünü sağlayabilmektir. Bu nedenle 1974 barış harekatından sonra biz bu bütünlüğü nasıl sağlayabiliriz diye bu bütünlük için en iyi enstrümanın ne olduğunu düşündüğümüzde en iyi enstrümanın bir üniversite olduğuna karar vererek en iyi meslek seçiminin ötesinde en güçlü Türkiye ile bağımızı nasıl sağlarız gayreti ile bugün gelinen noktaya baktığımızda kendi arabasını üretebilen bir noktaya gelmiştir Kıbrısımız sizlere minnettardır. Sizi her zaman orada görmek, ağırlamak isteriz. Var olunuz' diye konuştu.
Başkan Eroğlu'nun gazilerin tekrar Kıbrıs'ı görmeleri için bir gezi programı düzenleme öneri sevinçle karşılandı. Rektör Dr. Suat Günsel, 'Gazilerimiz Kıbrıs'a gelip o eski günlerini hatırlaması gerekir. Ne bağışladığınızı gözlerinizle görmeniz gerekir' diye konuştu. Kasım ayı içerisinde gazilerin Kıbrıs'ta düzenlenecek olan programa katılmasına karar verildi.

Rektör Günsel: “Size Kıbrıs Türkleri olarak minnettarız”

SIRADAKİ HABER
}