HaberlerSamsun HaberleriTecrübesini Samsun'da gençlere aktarıyor

Tecrübesini Samsun'da gençlere aktarıyor - Samsun Haberleri

Samsun'da yaşayan ve 57 yıl boyunca başta savaş uçaklarında olmak üzere uçak bakım ve onarım teknisyenliği yapan Türk Hava Kuvvetleri'nden emekli Kıdemli Başçavuş Orhan Tatar, tecrübelerini sportif havacılık yapan gençlere aktarmak için çaba gösteriyor.

Tecrübesini Samsun'da gençlere aktarıyor

Türk Hava Kuvvetleri'nde uçak bakım ve onarım teknisyeni olarak 27 yıl görev yapanOrhan Tatar (76), emekliliğinin ardından da 30 yıl çeşitli havacılık firmalarında çalıştı.

Uçakların bakım ve onarımında yılların getirdiği tecrübe birikimi bulunan Tatar, yaşamını sürdürdüğüSamsun'da tecrübelerini gelecek kuşaklara aktarmak için19 Mayıs Havacılık Gençlik ve Spor Kulübü bünyesindeki gençlerle bir araya geliyor.

SON NEFESİNE KADAR...

Tatar, 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı'nda bakımını yaptığı avaş uçaklarının başarı elde etmesinin kendisini gururlandırdığını söyledi. Bütün ömrünün uçakların bakım ve onarımını yapmakla geçtiğini, havacılığın gelişmesi ve ilerlemesi için son nefesine kadar çalışacağını dile getiren Tatar, bugüne kadar edindiği bilgi ve tecrübeyi sportif amaçlı havacılıkla uğraşan teknisyen ve pilotlarla paylaştığını aktardı.

ÇOK FARKLI BİR DUYGU

Uçaklarla iç içe olmanın kendisini hayata bağladığını vurgulayan Tatar, "Havacılıkla uğraşmak çok farklı bir duygu. Bir doktorun insanı ameliyat etmesi ve iyileştirmesi gibi bir uçağın bakımını, tedavisini üstlenip iyileştirip havada gördüğünüzde yaşadığımız heyecan ve mutluluk tarif edilemez" dedi.

UÇAK BAKIMI YAPIYORUZ

Bütün ömrünün uçakların içinde geçtiğini, bir bebekle ilgilenir gibi uçaklarla ilgilenmek gerektiğini belirten Tatar, şunları kaydetti: "Çünkü onlar da canlıdır, can taşır. En küçük bir hata uçağın düşmesine, canların yok olmasına neden olur. Hiçbir zaman kopamadım bu meslekten. Emekli olduktan sonra çeşitli havacılık firmalarında çalıştım. Yaşımın ilerlemesine rağmen Samsun'da 19 Mayıs Havacılık Gençlik ve Spor Kulübü'nün sportif amaçlı uçakları ile ilgileniyorum. Hafta sonları gelerek buradaki genç teknisyenlerle uçaklara bakım yapıyoruz. Onların bilgileri, benim tecrübelerimle hareket ediyoruz."

ONDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK

19 Mayıs Havacılık Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ulukan Abacı da Orhan Tatar'ın havacılıktaki tecrübelerinin kendileri için çok önemli olduğuna dikkati çekti. Savaş uçaklarının bakımını yapan, büyük deneyime sahip Tatar'dan çok şey öğrendiklerini dile getiren Abacı, "Havacılık sevgi, gönül işidir. Sevmeyen yapamaz. Orhan Tatar'ın bilgi ve tecrübesi genç arkadaşlarımızın ufkunun açılması, gelecek adına iyi işler yapılması bakımından bizleri heyecanlandırıyor. Kendisinden çok şey öğreniyoruz" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}