HaberlerMuş HaberleriKış mevsiminin habercisi alıç tezgahlardaki yerini aldı

Kış mevsiminin habercisi alıç tezgahlardaki yerini aldı - Muş Haberleri

Muş'ta kış mevsiminin habercisi olarak bilinen ve vatandaşlardan rağbet gören alıç, piyasada satışa sunuldu

Kış mevsiminin habercisi alıç tezgahlardaki yerini aldı

Doğu Anadolu Bölgesindeki dağlık kesimlerde doğal olarak yetişen ve yabani bir meyve olan kışın habercisi 'Alıç' tezgahlarda alıcısıyla buluştu. Her yıl ekim ayında tezgahlarda satışa sunulan alıç, yağmurun ve soğuk havanın etkisini arttırmaya başladığı dönemde vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Fındık büyüklüğünde, çekirdekli bir yapısı ve ekşimsi bir tada sahip olan alıç, 5 TL'den satılıyor. Kış mevsiminin ve soğuk havanın en büyük habercisi olan bu meyvenin çıkmasının yaz mevsiminin tamamen bittiği anlamına geldiğini söyleyen vatandaşlar, alıçın güzel bir sonbahar meyvesi olduğunu söyledi.
Alıçın sonbahar mevsiminde piyasaya çıkan ve vatandaşlardan büyük ilgi gördüğünü söyleyen Salih Vural isimli satıcı, 'Ekim ayından itibaren dağlarda kendiliğinden yetişen alıç, vatandaşlar tarafından toplanarak şehirde satılır. Kilo ile veya bardak usulü ile satılan alıç, vatandaşlardan rağbet görüyor. İlkbaharda uçkuna gösterilen rağbet sonbahar mevsiminde alıca gösteriliyor' şeklinde konuştu.
Sattığı alıçları merkeze bağlı Derecik köyü dağlarından topladıklarını dile getiren Vural, 'Birkaç arkadaş bir araya gelerek arazide alıç topluyoruz ve topladığımız alıçları şehir merkezine getirip satıyoruz. Bazı vatandaşlarımız kilo işi alırken, bazı vatandaşlarımız ise bardakta alıyor. Şu anda kilosunu 5 liraya, bardağını ise 1 liraya satıyorum. Günde 50 kilo dolayında alıç satıyorum' dedi.

SIRADAKİ HABER
}