Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Kivi üreticisi pes etti ve...

Doğu Karadeniz'de 1990'lı yıllarda fındığa alternatif gösterilerek üretimine başlanan kivide, Giresunlu çiftçi umduğunu bulamadı. Üreticiler yeniden fındığa dönüş yapıyor.

Kivi üreticisi pes etti ve...

Yağlıdere Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Sezai Çağlar, yaptığı açıklamada, kivinin üretildiği ilk yıllarda Giresunlu çiftçiler tarafından büyük rağbet gördüğünü belirtti.

Yaşanan fırtına kivi üreticilerini vurdu

Fındıktan daha iyi ekonomik getirisi olduğuna inanılarak bölgede kivi üretiminin yaygınlaştığını hatırlatan Çağlar, "Binlerce çiftçi fındık tarımından vazgeçti ve kiviye yöneldi. Fındık bahçeleri bir bir söküldü, buralara kivi fidanları dikildi. Birkaç yıl işler iyi gitti ancak yaşanan sorunlar ve maliyetlerin yüksek olması, ürünün popülerliğinin giderek azalmasına yol açtı" dedi.

ÜRETİCİ PES ETMEK ZORUNDA KALDI

Çağlar, kivi üretiminde çiftçinin umduğunu bulamadığını savunarak, şöyle devam etti:

"Giresun'un coğrafi yapısı ortada. Birçok bölgede arazi yapısı kivi üretimine engel. Bölgede ciddi maliyetli yatırım gerektiği için soğuk hava depoları maalesef yapılamadı. Hal böyle olunca da çiftçi ürününü saklamakta zorlandı. Çiftçi ürününü saklayamayınca maliyetinin altında satmak zorunda kaldı. Pazarda çiftçinin istediği fiyat istikrarı bir türlü yakalanamadı. Üretici emeğinin karşılığını alamadı. Tüm bu konular üst üste eklenince üretici pes etmek zorunda kaldı. Son yıllarda Giresunlu çiftçinin kiviye ilgisi giderek azalıyor."

KİVİ BAHÇELERİ BİR BİR SÖKÜLÜYOR

Giresunlu kivi üreticilerinin, kividen vazgeçerek yeniden fındık tarımına yönelmeye başladıklarını dile getiren Çağlar, "Fındığa alternatif gösterilen kivide istenilen ve arzulanan hedeflere ulaşılamadı. Şu anda birçok çiftçimiz kivi üretiminden vazgeçti, yeniden fındık tarımına yöneldi. Kivi bahçeleri bir bir sökülüyor" diye konuştu.

Çağlar, bu yıl kivi fiyatının 1,70 kuruştan işlem gördüğünü belirterek, Giresunlu kivi üreticilerinin ayakta kalabilmesi için devlet tarafından özel destekler sağlanmasını istediklerini sözlerine ekledi.



EN ÇOK OKUNANLAR

Trafik kazasında bir aile yok oluyordu

1 Trafik kazasında bir aile yok oluyordu

Vali Zülkif Dağlı Toplu iftarlar yerine fakir sofralarına oturalım

2 Vali Zülkif Dağlı 'Toplu iftarlar yerine fakir sofralarına oturalım'

Vali Zülkif Dağlı Zengin iftar sofralarına değil ihtiyaç sahiplerinin sofraları

3 Vali Zülkif Dağlı 'Zengin iftar sofralarına değil ihtiyaç sahiplerinin sofraları

Kdz Ereğlide bin 500 kişi iftar sofrasında buluştu

4 Kdz. Ereğli'de bin 500 kişi iftar sofrasında buluştu

Otomobillere çarpan motosiklet sürücüsü ağır yaralandı

5 Otomobillere çarpan motosiklet sürücüsü ağır yaralandı

Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısından FETÖ okulları açıklaması

6 Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısından FETÖ okulları açıklaması

Artvin ilk iftarını birlikte yaptı

7 Artvin ilk iftarını birlikte yaptı


SIRADAKİ HABER