İstanbul haber: (Özel haber) Serebral Palsi hastası ikiz kardeşler, yardım eli bekliyor

İstanbul haber: Serebral Palsi hastası olarak dünyaya gelen ikiz bebeklerinin, bakımlarına ve günlük ihtiyaçlarına yetişemeyen Toksöz ailesi, yetkililerden yardım eli bekliyor.

(Özel haber) Serebral Palsi hastası ikiz kardeşler, yardım eli bekliyor

Bekir ve Özlem Toksöz'ün kızlarından sonra doğan ikiz bebekleri Ömer Çınar ve Hamza Burak (4) 'Serebral Palsi' hastası olarak dünyaya geldi. Aile ise bu durumu çocukları 1 yaşına geldikten sonra fark etti. İlk başlarda doktorların iyileşir dedikleri bebeklerin durumu gün geçtikçe kötüye gitti. Maddi sıkıntılar ve bakımı zor olan 2 çocuğu nedeniyle depresyona giren anne ise kendi rahatsızlığı ile de ilgilenemez oldu. Kirada oturdukları evin ve çocuklarının geçimini tek başına karşılayamaz olan baba Toksöz ise durumdan dolayı üzgün. Toksöz ailesi çocuklarının daha iyi bir bakıma ve ilaç mama gibi masraflarının karşılanması için yardım ellerini bekliyor.
Çocuklarının hastalıkları ile ilgili bilgi veren anne Özlem Toksöz, 'İkisi de yüzde yüz engelliler. Ömer epilepsi hastası, Hamza'nın da atakları var ama ilacı Ömer kullanıyor. Gözleri de görmüyor yüzde 5 kadar görüyor. Biz 1 yaşına geldiklerinde fark ettik. Normalde özel bir hastanede kaldılar. Sağlıklı diye çıkarttılar çocukları. Geç yürür geç konuşur dediler. İstanbul'da 3 nöroloji doktoru gezdik ikisinde de kist olduğunu ama zamanlar düzeleceğini söylemişlerdi. Çocuk sürekli ağlıyor gece uykuları kesinlikle yok. Yürüyemiyorlar, konuşamıyorlar. Kendimiz fizyoterapistlerin gösterdiklerini yapmaya çalışıyoruz. Cihazlarını koymaya çalışıyoruz. Ama bizdeki sıkıntı şu ki ben tek başınayım. 3 tane çocuğum var bunlarda astım bronşit olduklarından evi sürekli temiz tutmam lazım. Bir yemek ile bunlara mamanın yanında yavaş yavaş 1 saati buluyor. Ben eşim gelene kadar açıkçası bir şey yapamıyorum. Eczaneden aldığımız özel mama ile besleniyorlar. Ben artık depresyon hastasıyım kendimde ilaç kullanmam lazım. Baba hem beni götürüyor hastaneye hem de ikizleri' dedi.
'Ben hepsine yetişemiyorum'
Baba Bekir Toksöz ise çocuklarının sağlık hizmetlerini kapsamlı bir şekilde alması için yardım beklediğini ifade ederek, 'Ben hepsine yetişemiyorum. Ne maddi ne de zaman olarak. Öyle zaman geliyor ki işten geri kalıyorum işe gitmediğim günler oluyor' diye konuştu.
Eve gelecek fizyoterapist ücretlerinin fazla olduğunu kaydeden anne Toksöz, 'Artık hiçbir şey yapamadık. İyi bir nöroloji doktoruna gitmeleri gerekiyor. Ortopedistin bakması lazım. Gevşetme ameliyatları olacak. En büyük şekilde yardımcıya ve her gün gelecek fizyoterapiste ihtiyacımız var. Cihazlarını almamız ve doktorlarına götürmemiz gerekiyor' şeklinde konuştu.
Serebral Palsi Nedir ?
Beyinden kaynaklanan fakat altında ilerleyen bir hastalık nedeni bulunmayan hareketlerinin kontrolünü olumsuz etkileyen, doğumdan itibaren ve erken süt çocukluğu çağında başlayan Serebral Palsi, tedavisi büyük ve sabır gerektiren bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

(Özel haber) Serebral Palsi hastası ikiz kardeşler, yardım eli bekliyorEN ÇOK OKUNANLAR

Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

1 Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

2 Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

3 Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'dan Zeytindalı Operasyonu açıklaması

4 Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'dan Zeytindalı Operasyonu açıklaması

Afrin'e en büyük askeri sevkiyat

5 Afrin'e en büyük askeri sevkiyat

Suriye sınırına sevkiyat sürüyor

6 Suriye sınırına sevkiyat sürüyor

Vatandaşlar Türk askerini uğurladı

7 Vatandaşlar Türk askerini uğurladı

Kilis'e 3. roket düştü

8 Kilis'e 3. roket düştü

Yol ortasında duran otomobil, zincirleme kazaya neden oldu

9 Yol ortasında duran otomobil, zincirleme kazaya neden oldu

Kilis'e ikinci bir roket daha düştü

10 Kilis'e ikinci bir roket daha düştü


SIRADAKİ HABER