Samsun'un zenginlikleri izlenecek

Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Samsun'da 2016-2019 yılları arasında 5 tür bitki, 1'i endemik olmak üzere 3 tür memeli, 2 tür kuş, 2 tür iç su balıkları, 1 tür sürüngen, 1 tür amfibi ve 2 özellikli alanın izleneceğini söyledi.

Samsun'un zenginlikleri izlenecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan ‘Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’ ile gizli kalmış zenginlikleri ortaya çıkarmaya başladıklarını belirten Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, “Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğümüze bağlı illerimizden biri olan Samsun ilimiz için bu proje tamamlanmıştır. Bilim adamlarının koordinasyonunda arazi, laboratuvar ve uygulama çalışmaları sonucunda ilimizin flora ve fauna envanteri çıkarılmıştır. Samsun’da literatür ve arazi çalışmaları sonunda 147'si endemik olmak üzere bin 784 damarlı bitkiler, 1'i endemik olmak üzere 51 tür memeliler, 362 tür kuşlar, 29 tür iç su balıkları, 12 tür sürüngenler, 9 tür çift yaşarlar, 376 tür tohumsuz bitkiler, 382 tür omurgasız hayvanlar olduğu tespit edilmiştir” dedi.

Nadir, nesli tehlike altında olan gibi bitkilerin izlenmesi ve araştırılması için OMÜ ve Amasya Üniversitesi ile protokol imzaladıklarını ifade eden Kılınçer, “Samsun’un karasal ve iç su ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi sonucunda tespit edilen endemik, nadir, nesli tehlike altında olan ve ekonomik değeri olan flora ve fauna türlerinin izlenmesi araştırılması ve bu türlere yönelik tehditlerin belirlenmesi, biyolojik çeşitliliğin tür, habitat ve ekosistem düzeyinde gidişatı hakkında fikir sahibi olunması ve gösterge türlerin azalmasına veya yok olmasına sebep olan tehditler belirlenerek bu tehditleri ortadan kaldıracak çözümlerin ortaya konulması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğümüz ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Amasya Üniversitesi arasında protokol imzalanmıştır. Ortak çalışmayı amaçlayan protokol OMÜ Rektör Vekili Prof.Dr. Sevilhan Mennan, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ile imzalanarak çalışmalar başlatılmıştır” diye konuştu.

2016-2019 yılları arasında bitki, memeli, kuş ve iç su balıkları gibi birçok türün inceleneceğini belirten Kılınçer, “2019 yılına kadar devam edecek olan projede görev alan akademisyenler, Ekip Lideri İç Su Balıkları Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Polat, Memeli ve Sürüngen Uzmanı Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu, Çift Yaşarlar (Amfibi) Uzmanı Doç. Dr. Şevket Kandemir, Damarlı Bitkiler Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fergan Karaer ve Kuş Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Kiraz Erciyas Yavuz’dır. 2016-2019 yılları arasında 5 tür bitki, 1'i endemik olmak üzere 3 tür memeli, 2 tür kuş, 2 tür iç su balıkları, 1 tür sürüngen, 1 tür amfibi ve 2 özellikli alan izlenecektir. Akademisyenler ile 11. Bölge Müdürlüğümüz Samsun İl Şube Müdürlüğü teknik personellerince arazi çalışmaları devam etmektedir” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu asker Hatay'da şehit oldu

1 Samsunlu asker Hatay'da şehit oldu

Samsun'da 30 yılı bir metrekarede geçti

2 Samsun'da 30 yılı bir metrekarede geçti

Samsunspor'da Angan geri dönüyor

3 Samsunspor'da Angan geri dönüyor

Samsun'da engelli gencin korkunç ölümü

4 Samsun'da engelli gencin korkunç ölümü

Samsun'da kaza, 2 polis yaralı

5 Samsun'da kaza, 2 polis yaralı

Samsun'da hayaller gerçek oldu

6 Samsun'da hayaller gerçek oldu

Giresun Adası'ndan bir tarih çıktı

7 Giresun Adası'ndan bir tarih çıktı

Samsun'da bir annenin feryadı!

8 Samsun'da bir annenin feryadı!

Samsunspor'da Samaras büyüledi

9 Samsunspor'da Samaras büyüledi

Samsun'da hava sıcaklıkları artacak

10 Samsun'da hava sıcaklıkları artacak


SIRADAKİ HABER