Bitlis haber: Bitlisli kadınlara yönelik kanser semineri

Bitlis haber: Bitlis Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ortaklaşa düzenledikleri eğitim programlarıyla kadınları kanser konusunda bilgilendiriyorlar.

Bitlisli kadınlara yönelik kanser semineri

Sağlıklı Yaşam Projesi kapsamında kadınların bilinçlendirilmesi ve sağlıklı bir toplum oluşturulmasının amaçlandığı eğitim programları, Halk Sağlığı Müdürlüğünden görevli uzmanlar tarafından veriliyor. Haftanın belirli günleri kadınlara yönelik değişik konularda düzenlenen eğitimlere Bitlisli kadınlar da ilgi gösteriyor. Bitlis Belediyesine bağlı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen kanser ve korunma yolları konulu eğitime katılan kadınlara; kanserden korunma yöntemleri ve erken teşhis konularında eğitimler verildi.
Amaçlarının kadınların sağlıklı yaşama katılmalarını sağlamak olduğunu belirten Bitlis Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sosyolog Çilem Engin Urfan, katılımdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Urfan, 'Bitlis Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü olarak daha sağlıklı bir toplum için eğitimler düzenliyoruz. Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte düzenlediğimiz eğitimlerde sadece kadınlar değil, toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren konulara önem veriyoruz. 30 Ekim Dünya Kanser Günü dolayısıyla bu ay kanser tarama eğitim programına yer verdik. Bundan sonraki eğitimlerimizde beslenme ve diyet eğitimlerimiz yer alacak. Sağlıklı yaşam dediğimiz bu eğitim programımız belirli periyotlarla yıl boyunca sürecek. Bunların içinde toplum sağlığı, cinsel eğitim, kadına yönelik şiddet gibi geniş kapsamlı ve süreklilik arz eden eğitim programlarımız yer alacak. Daha çok kadınlarımız bu programlara katılıyor. Bu eğitimlerle ilgili geri dönüşümler de alıyoruz. Kadınlarımızın farklı talepleri de oluyor. Daha sağlıklı bir toplum oluşturabilmek adına elimizden geleni yapıyoruz' dedi.
Daha sonra eğitimlere katılan Ketem Birim Sorumlusu Esma Saçın ise, kanserle mücadele de farkındalık oluşturmak için böyle bir eğitin programı gerçekleştirdiklerini belirterek, 'Eğitimlerde bayanlara rahim ağzı kanseri, meme kanseri ve bağırsak kanserleri konularında eğitimler verdik. Ekim ayında meme kanseri farkındalık ayı olduğu için kadınlarımızı bu konuda bilinçlendirmek için buraya geldik. Ayrıca polikliniğimizde ücretsiz kanser tarama çalışmalarımızı yapıyoruz. Bayanlarımızı bu proje kapsamında bilgilendirerek, daha sonra polikliniğimize davet ederek kanser taramalarını gerçekleştiriyoruz. Bitlis Belediyesi ile işbirliği çerçevesinde Bitlis'teki bütün bayanlarımızı farkındalık oluşsun diye böyle toplantılar ve eğitimler düzenlemekteyiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' diye konuştu.
Yaklaşık 50 kadının katıldığı eğitim programına katılan Dr. Kadriye Çapraz, kanser türleri ve korunma yöntemleri hakkında kadınları bilgilendirdi.
Program soru cevap kısmının ardından sona erdi.

Bitlisli kadınlara yönelik kanser semineriEN ÇOK OKUNANLAR

Alkollü sürücü polis aracına çarptı: 2'si polis 5 yaralı

1 Alkollü sürücü polis aracına çarptı: 2'si polis 5 yaralı

Emekli korucu tarlasında ölü bulundu

2 Emekli korucu tarlasında ölü bulundu

Erzincan da 4 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın söndürüldü

3 Erzincan da 4 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın söndürüldü

Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

4 Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

Mahalle sakinleri silah sesleri ile uyandı

5 Mahalle sakinleri silah sesleri ile uyandı

Pompalı tüfekle saldırı gerçekleştiren bir kişi tutuklandı

6 Pompalı tüfekle saldırı gerçekleştiren bir kişi tutuklandı

Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

7 Başkent'te ekim mibzernin altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

Erzincan da çıkan yangına itfaiye araçları yetersiz kaldı

8 Erzincan da çıkan yangına itfaiye araçları yetersiz kaldı

Maltepe'de feci kaza 1 ölü

9 Maltepe'de feci kaza; 1 ölü

Nazilli'de korkunç cinayet, bir karış toprak için ölen de öldüren de 70 yaşında

10 Nazilli'de korkunç cinayet, bir karış toprak için ölen de öldüren de 70 yaşında


SIRADAKİ HABER