Samsun müzeler kenti olmalı

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçelerinde müzecilikle alakalı çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Samsun bir spor kenti, sağlık kenti. Bundan sonra müzeler kenti olması için de çalışmalıyız" dedi

Samsun müzeler kenti olmalı

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, tren garının bulunduğu alanda bulunan iki binanın restore edilerek, birinin Mübadele Müzesi, diğerinin de TCDD'nin geçmişi ile alakalı bir müze haline gelmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

KİRALAMA YILBAŞINA BİTECEK

İki binanın kiralama işlemlerinin yılbaşına kadar tamamlanmasını beklediklerini belirten Başkan Togar, "Bunları restore edeceğiz. Birini Büyükşehir Belediyemiz Mübadele Müzesi olarak değerlendirecek, birini de biz Devlet Demiryolları'nın geçmişiyle alakalı bir müze haline getirmeyi arzu ediyoruz. Samsun bir spor kenti, sağlık kenti. Bundan sonra müzeler kenti olması için de çalışmalıyız. Müzeciliğin turizme katkısı önemlidir. Bugün Samsun'a gelen 1 günde burayı gezer ve gider. Biz istiyoruz ki 17 ilçeyi 17 günde gezebilsin. Bir Ayvacık'ı gezmek 1-2 günü rahat alır. Vezirköprü'nün Kanyonu yine aynı şekilde. Tekkeköy'de insanlık tarihinin en eski yerleşim yerleri mağaralar, Asarağaç Seyir Tepesi 1-2 günü mutlaka alır. Biz, bu sözünü ettiğimiz tarihi dokunun olduğu bulunduğu bu alanda da, engellilerin de kullanabileceği şekilde bir 'Nostalji Parkı' olmasını istiyoruz. Samsun'a gelen Tekkeköy uğramadan gitmesin" diye konuştu.

Barış BUDANOĞLU - Nur OK EN ÇOK OKUNANLAR

Nişanlısı ayrılınca tüfekle ateş açtı

1 Nişanlısı ayrılınca tüfekle ateş açtı

Bosnalı aileye film gibi gasp şoku

2 Bosnalı aileye film gibi gasp şoku

Alüminyum fabrikasında yangın:2 yaralı

3 Alüminyum fabrikasında yangın:2 yaralı


SIRADAKİ HABER