Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

150 bin sebze fidesi dağıtıldı

Tokat'ta sebze fidesi yetiştiriciliğini geliştirmek ve özel sektörü teşvik etmek amacıyla düzenlenen törende 150 bin sebze fidesi ile 250 ceviz fidesi dağıtıldı.

150 bin sebze fidesi dağıtıldı

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi uygulama alanında Tokat Valiliği İl Özel İdaresi Ar-Ge projeleri kapsamında destekleri ile üretilen 'Sebze fidesi ve ceviz fidanı dağıtımı' törenle yapıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan GOÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Naif Geboloğlu, 3 yıl önce Erzincan'a yaptıkları ziyarette Erzincan'da yılda 15 milyon sebze fidesi yetiştirildiğini gördüklerini Tokat'ta da neden bu sektörü geliştirmeyelim düşüncesi ile konuyu İl Genel Meclisi gündemine getirdiklerini, bu kapsamda 2015- ve 2016 yıllarında 1 milyon 140 bin TL destek sağlandığını kaydetti. Tokat'ta 1 yılda kullanılan sebze fidesinin 100 milyona yakın olduğunu ifade eden Geboloğlu, Samsun, Çorum, Amasya ve Erzincan gibi komşu illerin kullandıkları sebze fidesinin yıllık 150 milyondan fazla olduğunu düşünüldüğünde karşılarında 250 milyon fide kullanan bir pazar bulunmakta olduğunu ifade ederek, 'Tokat'ta fide yetiştiriciliği yapılabilir mi sorusunun cevabı açıktır. Tokat, ekolojik olarak fide yetiştiriciliği yapmaya uygundur. Özellikle Erbaa ilçesi çok daha büyük bir avantaja sahiptir. Tokat'ta yılda 6 dönem fide yetiştiriciliği yapmak mümkün' dedi.

GOÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça ise konuşmasında don zararı, hastalık ve zararlardan kaynaklanan kayıplar verimde görülen düşüklükleri engellemek için yeni ceviz fidanları geliştirdiklerini belirterek, 'Bugün dağıtacağımız fidanlar melezlemede elde edilen bitkiler. Bu bitkilerin dünya da eşi benzeri yok. F1 bitkileri bunlar, patentlenecek' diye konuştu.

GÖÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, öğrencilerin bu seralarda aldıkları eğitimle kendi işini kurmak veya gittikleri yerde burada aldıkları bilgi ve becerilerle kolaylıkla iş bulma imkanına sahip olduğunu kaydetti. Son olarak konuşma yapan Vali Can ise Kazova'nın Türkiye'nin en az kirlenen ve en verimli toprağı olduğunu ifade ederek 'Kendi fidemizi, kendi fidanımızı bu topraklarda yetiştireceğiz. Bu bölge önümüzdeki 15 yıl içerisinde Türkiye'nin en önemli coğrafyası olacak. Hedefimiz geçmişlerdeki lezzeti yakalamak' şeklinde ifadeler kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından 60 bin domates, 40 bin biber, 30 bin patlıcan, 20 bin hıyar, kavun, karpuz fidesi olmak üzere 150 bin sebze fidesi törenle çiftçilere dağıtıldı. Fide dağıtım töreni ardından modern sera gezildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki Bank Asya operasyonunda sıcak gelişme

1 Samsun'daki 'Bank Asya' operasyonunda sıcak gelişme

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acı günü

2 Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acı günü

Samsunda feci kaza 1 ölü, 1 yaralı

3 Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 1 yaralı

Karadenizde 11 terörist

4 Karadeniz'de 11 terörist

Samsunda 11 Iraklı gözaltına alındı

5 Samsun'da 11 Iraklı gözaltına alındı

Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu

6 Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu!

Samsunsporun yeni stadında ses sistemleri test edildi

7 Samsunspor'un yeni stadında ses sistemleri test edildi

Samsunspor Başkanvekili Araboğlu Bu pazar biz güleceğiz

8 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: Bu pazar biz güleceğiz

Orduda 25 yaşındaki çocuğa şiddet uygulamıştı O adamdan ilginç savunma

9 Ordu'da 2.5 yaşındaki çocuğa şiddet uygulamıştı! O adamdan ilginç savunma

Fındık fiyatları neden yükselmiyor İşte cevabı

10 Fındık fiyatları neden yükselmiyor? İşte cevabı...