Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Avusturya'da bölgenin tek camisini kundakladılar

Avusturalya'da Victoria eyaletinde bir camiye saldırı düzenlendi.

Avusturya'da bölgenin tek camisini kundakladılar

Geelong kentindeki Manifold Heights semtinde bulunan ve 1993 yılında bölgede yaşayan Müslümanlarca satın alınan bir kilisenin dönüştürülmesiyle hizmet vermeye başlayan Geelong Camisi'nde bu sabaha karşı yangın çıktı. Camide çıkan yangının kundaklama olduğu düşünülürken, büyük hasar gördüğü belirtilen caminin kullanılamaz hale geldiği ifade edildi. Faillerin İslam karşıtları mı yoksa Ekim ayından bu yana kiliseleri yakanlar mı olduğu bilinmiyor.

Victoria Polis Müfettişi Graham Banks, caminin kasıtlı olarak hedef alındığını düşünmediklerini, olayın kentteki kilise yangınlarıyla bağlantısı olabileceğini söyledi. Kilise camiye dönüştürülürken dışının orijinal halde bırakılması polisin tahminlerini güçlendiriyor.

Avusturya’da Ekim ayından bu yana, bazı kiliselerde kundaklama olayları meydana geliyordu. Eskiden bir kilise olan ve dış görüntüsü değiştirilmeyen Geelong Camisi'nin bu nedenle kundaklanmış olabileceği ifade ediliyor.

‘SADECE BİR CAMİMİZ VARDI O DA YANDI’

Geelong Camisi’nde dört yıldır imamlık yapan Pakistan kökenli Muhammed Ramzan, ‘Sadece Müslümanlar için değil burada yaşayan toplumlar için de çok trajik ve üzücü bir olay. Geelong Manifold Heights'ta sadece bir camimiz vardı, o da yandı.’ dedi. İmam Ramzan, bu gelişme karşısında yılmayacaklarını söyleyerek "Güçlü bir toplumumuz var, camiyi yeniden inşa etmeye kararlıyız" dedi. Geelong kentindeki tek caminin yakılmasının ardından bölgedeki Müslümanlara birçok kesimden destek gelirken, Anglikan Kilisesi cuma namazı için kilise salonunun kullanıma hazır olduğunu ifade etti.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu şehit törenle karşılandı

1 Samsunlu şehit törenle karşılandı

Orada ne işi var

2 Orada ne işi var?..

Samsunda TIR devrildi 1 yaralı

3 Samsun'da TIR devrildi: 1 yaralı

AK Parti İl Başkanı Özdenden Cumhuriyet Bayramı mesajı

4 AK Parti İl Başkanı Özden'den Cumhuriyet Bayramı mesajı

Rizede Trafik Kazası, 1i ağır 2 yaralı

5 Rize'de Trafik Kazası, 1'i ağır 2 yaralı


SIRADAKİ HABER