Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun'un şehitleri bu müzede yaşayacak!

Bir süre önce Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Milli Mücadele'nin ilk planlarının hazırlandığı tarihi Şeyh Sadi Tekkesi, vatan uğrunda şehadet şerbetini içmiş şehitlerin anılarını yaşatmaya hazırlanıyor.

Samsun'un şehitleri bu müzede yaşayacak!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlanıp, stratejilerinin yapıldığı Şeyh Sadi Tekkesi restorasyonu bitti.

GÜNEYDOĞU ŞEHİTLERİNİN HİKAYELERİ ANLATILACAK

Geçmişten bugüne kadar vatan uğrunda can vermiş şehitlerimizin anılarının yaşatılacağı Şeyh Sadi Tekkesi ve Kuvayi Milliye Ruhu binasını gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ekran üzerine yansıtılan görüntüler eşliğinde Çanakkale Destanı'nın ve Kurtuluş Mücadelesi’nin anlatıldığı Tekke'de bir de Güneydoğu şehitlerinin öykülerinin anlatılacağı bir hikaye yapılması talimatını verdi.

DUYGULANDIRAN EKRAN

Kuvayi Milliye Müzesi olarak ziyaretçilere kapılarını açacak olan Tekke'nin içerisinde yer alan şehitlerin isimlerinin ve fotoğraflarının döndüğü ekranı izleyen Başkan Yılmaz, duygu dolu anlar yaşadı. Tekke'nin içerisinde yer alan ayrıca Kıbrıs Harekatı'nda yaşanılanların yer aldığı o günkü gazete kupürleri ve Kıbrıs gazilerinin fotoğraflarını inceleyen Başkan Yılmaz, millet olarak şehitlerimizi her zaman yüreğimizde taşıyoruz. Onların hiçbir zaman ölmediğini dinimizce de biliyoruz. Bunu gençlerimize, gelecek nesillerimize de inşallah restore ettiğimiz Kuvayi Milliye müzemizde daha yakından göstereceğiz" diye konuştu.

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK TARİHİ YENİDEN GÜN YÜZÜNE ÇIKARDIK"

Kuvayi Milliye Müzesi olarak hizmet verecek Şeyh Sadi Tekkesi'nin Samsun'un Milli Mücadele tarihi açısından büyük bir önemi bulunduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, ''Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele’nin ilk adımını attığı şehrimizdeki ziyaretleri ve görüşmeleri kadar, bunları gerçekleştirdiği mekanlar da tarihimiz açısından çok önemli ve değerli. Bu açıdan Büyükşehir Belediyesi olarak, bu mekanlarımızı bulup restore ederek yaşatmayı ve halkımızın hizmetine sunmayı misyon edindik. Şey Sadi Tekkesi'ni ilk görünce tüylerimiz diken diken olmuş, harabiyeti bizleri üzmüş, utandırmıştı. Ancak tarihimize yakışır bir şekilde restore ederek kentimize yeniden kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kuvayi Milliye Müzemiz şimdiden hayırlı olsun. En kısa sürede burası halkımızın ziyaretine açılacak" şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

4 bomba idmanda

1 4 bomba idmanda

Acı tablo açıklandı

2 Acı tablo açıklandı

1-2 isim daha

3 1-2 isim daha

Tarihi mekanda moral yemeği

4 Tarihi mekanda moral yemeği

 54 ilde dev FETÖ operasyonu

5 54 ilde dev FETÖ operasyonu

60 günü dolu dolu geçirmeliyiz

6 60 günü dolu dolu geçirmeliyiz

Tekin Hızlı tren başka bahara kaldı

7 Tekin: 'Hızlı tren başka bahara kaldı'

Taraftarlardan Samsunspora kara gün bestesi

8 Taraftarlardan Samsunspor'a 'kara gün' bestesi

Fındıktaki asıl sorun

9 Fındıktaki asıl sorun!..

TEMADdan 320 tepkisi

10 TEMAD'dan 320 tepkisi


SIRADAKİ HABER