Fındık tüketimi  100 bin tona ulaştı

Ramazan ayı dolayısıyla tatlı tüketiminin artması ve son aylarda kavrulmuş fındığın 40 liraya düşmesi iç piyasada doping etkisi yaparken, fındık tüketimi 100 bin tona ulaştı

Fındık tüketimi  100 bin tona ulaştı

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, yaptığı açıklamada, pazarda kabuklu fındığın 9 liradan işlem gördüğünü, kavrulmuşunun ise ortalama 40 liradan satıldığını söyledi.

Fındık fiyatındaki düşüşün raf ürününün etiketine de çok ciddi yansıdığına işaret eden Yanıkoğlu, "Serbest piyasada kabuklu fındık fiyatı 22 lira rakamını görmüş, bu da ister istemez etiketlere olumsuz yansımıştı. Raflarda iç fındık 80 ila 100 lira arasında satılmaktaydı. Yüksek rakamlar nedeniyle iç piyasa bundan olumsuz etkilenmiş, fındık tüketimi çok ciddi zarar görmüştü" dedi.

YÜKSEK RAKAMLAR ARTIK YOK
Haber Gazetesi'nde yer alan habere göre, Yanıkoğlu, serbest piyasada fındık fiyatının 22 lira seviyelerinden 9-10 lira düzeyine inmesinin kavrulmuş fındık fiyatının da düşmesini sağladığını belirterek, "80-100 lira civarında olan raf fiyatları 40 liraya kadar inmiş durumda. O yüksek rakamlar artık yok. İki yıl önceki rakamlara geri dönüldü. Önümüzdeki dönemlerde de raf fiyatının 40 lira seviyelerinde seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.

PİYASADA KIPIRDAMA VAR
Ramazan ayında artan tatlı üretiminin de iç piyasada fındık tüketimine adeta doping olduğunu kaydeden Yanıkoğlu, şöyle devam etti: "Zirai don sonrası yükselen fiyat, iç tüketime ciddi darbe indirmişti. Fiyatın düşmesiyle kavrulmuş fındığın raf satış rakamı da makul duruma geldi. Son dönemlerde piyasada az da olsa kımıldama vardı. Ramazan ayında artan tatlı üretimi iç piyasayı daha da hareketlendirdi. Türkiye'de yıllık 100 bin ton fındık tüketilmekte. Raf fiyatının düşmesi ve ramazanın da etkisiyle şimdiden bu rakam yakalanmış durumda."EN ÇOK OKUNANLAR

Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

1 Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

2 Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

3 Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'dan Zeytindalı Operasyonu açıklaması

4 Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'dan Zeytindalı Operasyonu açıklaması

Afrin'e en büyük askeri sevkiyat

5 Afrin'e en büyük askeri sevkiyat

Suriye sınırına sevkiyat sürüyor

6 Suriye sınırına sevkiyat sürüyor

Vatandaşlar Türk askerini uğurladı

7 Vatandaşlar Türk askerini uğurladı

Kilis'e 3. roket düştü

8 Kilis'e 3. roket düştü

Yol ortasında duran otomobil, zincirleme kazaya neden oldu

9 Yol ortasında duran otomobil, zincirleme kazaya neden oldu

Kilis'e ikinci bir roket daha düştü

10 Kilis'e ikinci bir roket daha düştü


SIRADAKİ HABER