HaberlerAraçlara kışlık bakım şart

Araçlara kışlık bakım şart

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, sürücülerin yola çıkmadan araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmalarını ve kurallara uymalarını istedi

Araçlara kışlık bakım şart

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, her aracın kış lastiği ve zincirini hava durumuna göre takması gerektiğini belirtti. 

Apaydın, “Olumsuz hava muhalefeti sebebiyle ülkemiz kar esaretinde. Kış şartlarının en üst seviyede yaşandığı bu günlerde sürücüler trafiğe çıkmadan önce araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmalıdır. En önemlisi tüm araçlar kış lastiği takmalı, hava ve yol durumuna göre de mutlaka zincir takmalıdır. Bu günlerde gizli buzlanmaya dikkat edilmelidir. Emniyet kemeri takılması zorunlu olan bazı toplu taşıma araçlarında yolcu ve sürücüler kendi güvenlikleri için emniyet kemerlerini mutlaka takmalı” dedi.

ÖZEL ARAÇLAR DA DİKKAT ETMELİ
Türkiye'de 4 milyondan fazla ticari aracın trafikte bulunduğunu açıklayan Apaydın, “Son zamanda kar yağışının bastırmasıyla meydana gelen trafik kazalarında sadece ticari araçların kazaya karışmadığını aksine özel araçların da karıştığını hep birlikte yazılı ve görsel basın aracılığı ile şahit oluyoruz. Özel araçlarda en az ticari araçlar kadar dikkatli olmalı ve önlemlerini almalıdırlar. Özel araçlarda kış lastiği ve zincir takmaya özen göstermelidirler. Özellikle bazı sürücülerimiz benim bulunduğum bölgeye kar yağmıyor düşüncesiyle kışa hazırlık yapmıyorlar. Bu yıl da öyle oldu. Hiç kar yağmayan ve soğuk olmayan bölgelere kar yağdı ve havalar biranda soğudu. Bu da beraberinde kazaları getirdi. Yani kışa hazırlıksız yakalanan çoğu sürücü kazaya neden olmaktadır. Hazırlıksız sürücüler sayesinde yaralamalı ve ölümlü kaza sayısı artmaktadır” diye konuştu.


SIRADAKİ HABER
}