HaberlerÖzal'ı Vefatından 4 Yıl Sonra Başbakan Yaptılar!

Özal'ı Vefatından 4 Yıl Sonra Başbakan Yaptılar!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) liselerde ücretsiz olarak dağıttığı ders kitapları önemli yanlışlar içeriyor. Veliler "Çocuklar bu hatalı bilgiler üzerinden sınava giriyor" diyor.

Özal'ı Vefatından 4 Yıl Sonra Başbakan Yaptılar!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın lise öğrencilerine ücretsiz olarak dağıttığı ders kitaplarındaki önemli yanlışlar velileri isyan ettirdi. 5 yıl süreyle okutulan kitaplarda tarihten coğrafyaya kadar birçok alanda önemli yanlışlıklar var.

İşte onlardan bazıları:

ÖZAL 1993 YILINDA VEFAT ETMİŞTİ AMA…

Ortaöğretim 9. sınıf Tarih ders kitabı (Ekoyay Yayıncılık- Yazar: Ahmet Yılmaz) ilk ünitesi Tarih Bilimine Giriş’te, “Tarihin Önemi” konusundaki “Çanakkale” başlıklı okuma parçasında, 1997 yılında eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başbakanlık yaptığı anlatılıyor. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal 1993 yılında Cumhurbaşkanı olarak görev yaparken hayatını kaybetti.

 

PISA İTALYA’DA DEĞİL FRANSA’DA

 

Ortaöğretim 9. sınıf Fizik ders kitabı (Tuna Yayınları- Yazar: Kadem Erbaş) 1’inci ünite Fizik Bilimi’ne Giriş bölümünün 32’nci sayfasında, Galileo Galilei başlıklı ünite sonu okuma parçasında Galilei’nin doğum yeri İtalya’nın Pisa kenti değil, “Fransa’nın Pisa kenti” diye sunuluyor.

AVUSTURYA MI, AVUSTRALYA MI?

Kitabın 53’üncü sayfasında, “İlk Çağ Uygarlıkları” konusunun “Kültür ve Uygarlık” başlığı altındaki “Dünya Üzerindeki İlk Uygarlıklar” haritasında ise Avustralya kıtası “Avusturya” olarak gösteriliyor.

 

ŞÜPHE EDİLEMEYEN BİLGİ: SANAT

 

Ortaöğretim 9. sınıf Proje Hazırlama ders kitabı (Ada Matbaacılık-Yazarlar: Ahmet Nazlıoğlu, Filiz Şenses) “Birinci Ünite: Bilimi Araştırma ve Proje İlişkisi” ünitesinde, sayfa 32’de yer alan Ünite Sonu Değerlendirme Testi’ndeki soruların yanıtları öğrencileri şaşırtıyor.

 “Aşağıdakilerden hangisi şüphe edilemeyen bilgi çeşididir?” sorusunun doğru yanıtı testin cevap anahtarına göre “Sanat Bilgisi.” “Aşağıdakilerden hangisi araç gereç yapımıyla ilgilidir?” sorusunun yanıtı ise “Gündelik Bilgi” olarak gösteriliyor.

SIRADAKİ HABER
}