Ordu'da Belediye Meydanı 'Demokrasi Meydanı' oldu

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 15 Temmuz gecesi yaşanan ve başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin karargah merkezi olan Akıncılar Üssü'nün 614 yıl sonra bir ihanete daha sahne olduğuna dikkat çekti.

Ordu'da Belediye Meydanı 'Demokrasi Meydanı' oldu

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 15 Temmuz gecesi yaşanan ve başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin karargah merkezi olan Akıncılar Üssü’nün 614 yıl sonra bir ihanete daha sahne olduğuna dikkat çekti.

Aralarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in de olduğu komutanların rehin tutulduğu Akıncılar Üssü’nün eski isminin ‘Mürted Üssü’ olduğuna dikkat çeken Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, bu üssün bulunduğu alanın Türk ve Osmanlı tarihi açısından önemli bir dönüm noktasının yaşandığı alan olduğunu vurguladı. Yılmaz, “Darbe teşebbüsünün olduğu Akıncılar üssünün eski ismi Mürted Üssü idi. Mürted ise ‘isyan eden, dinden dönen, ayrılan, saf değiştiren, ihanet eden’ anlamına geliyor. Üssün bulunduğu arazi 1402 Ankara Savaşı’nın yapıldığı Yıldırım Beyazıt ile Timur’un savaştığı alan. Mürted isminin konulmasının sebebi ise o savaşta Yıldırım Beyazıt’ın ordusunda saf değiştiren ve Timur’un tarafına geçen komutanların toplandığı alan olduğu için ‘Mürted’ ismi veriliyor. Yani 614 yıl sonra tarih tekerrür ediyor, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki ihanet edenlerin, mürtedlerin, hainlerin, paralellerin, Fetullahçıların, PDY’lilerin, paralel işbirlikçilerin toplandığı alan oluyor” dedi.

“Büyük bir badire atlattık”

Bu süreçte halkın sergilediği duruşun takdire şayan olduğunu ifade eden Başkan Enver Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu halk demokrasiye sahip çıkarak belki de ülke tarihinde ilk kez darbeye karşı çıkmıştır. Bu parti ve siyaset meselesi değildir. Bu darbe teşebbüs aşamasında olmasaydı, şimdi bizler burada olamayacaktık. Cumhurbaşkanının otelini tarayan ve basan, TBMM ‘ye bomba yağdıran bir darbe anlayışının darbe sonrasında neler yapabileceğini sizlerin takdirine bırakıyorum. Ancak her şeye rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin köklü bir tarihi var. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var. Büyük devlet olacaksak bu badireleri atlatmak zorundayız. Atlattık çok şükür. İnşallah bundan sonra ülkemiz, geleceğe doğru umutla ve kararlı bir şekilde bu hedeflerine ulaşacaktır.”

Belediye Meydanı ‘Demokrasi Meydanı’ oldu

Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde şu an nöbet tutulan alanın adını bundan sonra ‘16 Temmuz Demokrasi Meydanı’ olarak kullanacaklarını belirten Başkan Enver Yılmaz, “Türkiye Cumhuriyeti TBMM’deki birlik ve beraberliğin sokaklara da yansıması ile kendi iç barışını pekiştirecek ve daha da güçlendirecektir. Siyasetin olmadığı bir durumda herkes üzerine düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ettiğinde bu ülkenin nelere karşı duruş sergileyebileceği ve gücünü herkes daha iyi görmüştür” ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Uyuşturucu satıcısı takip sonucu yakalandı

1 Uyuşturucu satıcısı takip sonucu yakalandı

Genç kasaba kurşun yağdırıp öldürdüler

2 Genç kasaba kurşun yağdırıp öldürdüler

Alkollü sürücü polise zor anlar yaşattı

3 Alkollü sürücü polise zor anlar yaşattı

Galatasaraylı Garry Rodrigues'in imza gününde izdiham çıktı

4 Galatasaraylı Garry Rodrigues'in imza gününde izdiham çıktı

Kastamonu'da 53 inşaat işçisi, yedikleri yemekten zehirlendi

5 Kastamonu'da 53 inşaat işçisi, yedikleri yemekten zehirlendi

Başkent'te trafik kazası: 3 yaralı

6 Başkent'te trafik kazası: 3 yaralı

Kayseri'de uyuşturucu operasyonu: 11 gözaltı

7 Kayseri'de uyuşturucu operasyonu: 11 gözaltı

Şüpheli bavulu imha edilmeden yetişti

8 Şüpheli bavulu imha edilmeden yetişti

Başkent'te hava destekli asayiş uygulaması

9 Başkent'te hava destekli asayiş uygulaması

Bursa'nın İnegöl ilçesinde alarmı verildi

10 Bursa'nın İnegöl ilçesinde alarmı verildi


SIRADAKİ HABER