X Reklamı Kapat

Sıcak havalar hayvanları da vuruyor

Veteriner Hekim Ali İhsan Dalğalı, vatandaşlarda sıcak havalarda kendilerini düşürdükleri kadar hayvanları da düşünmeleri gerektiği yönünde uyarılarda bulunarak, 'Hayvanlar soğuktan pek değil ancak sıcaktan çok etkileniyorlar' dedi.

Sıcak havalar hayvanları da vuruyor

Veteriner Hekim Ali İhsan Dalğalı, başta hayvan sahipleri olmak üzere tüm vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Hayvanların da insanlar gibi olduğunu ve onların da sıcak havalardan etkilendiğini belirten Dalğalı, 'Hayvanlar genellikle soğuktan değil de sıcak havalardan etkilenirler. Hayvanlar soğuk havalarda vücudunu belli bir ısıda tutabilirler ama sıcak havalarda vücutlarını sıcağa göre ayarlayamıyorlar. Vücutlarını soğutamıyorlar. Hayvanların sıcak havalarda solunum sayıları artar, soluk alıp vermede gözle görülür bir artma görülür. Aşırı bir terleme görülür. Terlemeyle birlikte sıvı kaybı daha fazla olur. Bunun dışında hayvanın kaldığı ortamda uygun bir zemin hazırlanmamışsa yem yemede bir iştahsızlık, bununla birlikte harekette zayıflama, süt veriminde azalma gibi etkenler de görülebilir' dedi.

'25 derecenin üzerine çıkmaması gerekiyor'

Hayvanların kaldığı yerin 25 derecenin üstüne çıkmaması gerektiğine dikkat çeken Dalğalı, 'Diyarbakır gibi sıcak yerlerde ahır sahiplerinin bunu 25 dereceye düşürmeleri mümkün değil. Ahıra soğutucu pervane bırakanlar var. Bunun dışında sıcak havalarda ağaç altında bağlayanlar var. Hayvanın sütünün içerisinde bulunan su miktarı yüzde 60'dır. Yazın aşırı sıcaklardan dolayı su kaybı olduğundan hayvanın süt verimi azalır. Hayvan sahipleri yeterli havalandırma yapmadığından dolayı hayvan içeride havasız kalıyor. İçeri girdiğinizde aşırı bir amonyak kokusu gelir. Bu da doğal olarak ağır amonyak kokusu hayvanlarda göz hastalıklarına, solunum ve sindirim hastalıklarına neden olur' diye konuştu.

Pire ve kene üremesine dikkat

Hijyenik olmayan ortamların hayvanlarda pire ve kenelerin üremesine sebep olduğunu aktaran Dalğalı, şunları kaydetti:

'Bu da çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bunların önlenmesi için havalandırmanın yanında, ayda bir ahırın dezenfekte edilmesi gerekir. Suyun sıcaklığı da önemli. Hayvanların içeceği suyun sıcaklığının 18 dereceyi geçmemesi lazım. Temmuz ve Ağustos aylarında kene ve pire için ilaç uygulanması gerekiyor. Hayvanın yaşına, ırkına ve mevsime göre bir diyet şekli var o uygulanıyor. Hayvan için en önemli iki şey sıcaklık ve ahırın ortamı.'EN ÇOK OKUNANLAR

Sürpriz isimler yolda

1 Sürpriz isimler yolda

Samsunda hastaneden dönerken kaza geçirdiler, tedaviyi kabul etmediler

2 Samsun'da hastaneden dönerken kaza geçirdiler, tedaviyi kabul etmediler

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren Yarın imzalamayı planlıyoruz

3 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Yarın imzalamayı planlıyoruz'

Samsunda patpat kazası 1 ölü, 1 yaralı

4 Samsun'da patpat kazası: 1 ölü, 1 yaralı

Deaflympics Samsun 2017 Plaj Voleybolu müsabaka sonuçları

5 Deaflympics Samsun 2017 Plaj Voleybolu müsabaka sonuçları

Samsunda cephanelik gibi ev

6 Samsun'da cephanelik gibi ev

Samsunda suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

7 Samsun'da suç örgütü şüphelisi 10 kişi tutuklandı

Futbolcular şaştı kaldı

8 Futbolcular şaştı kaldı

Yeni stat herkesi büyüledi

9 Yeni stat herkesi büyüledi

Çorumda otobüs ile otomobil çarpıştı 3 ölü, çok sayıda yaralı var

10 Çorum'da otobüs ile otomobil çarpıştı: 3 ölü, çok sayıda yaralı var


SIRADAKİ HABER