Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Amasya Üniversitesi'nde 9 personel daha açığa alındı

Amasya Üniversitesi'nde Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ/PDY) yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 9 personelin açığa alındığı açıklandı.

Amasya Üniversitesi'nde 9 personel daha açığa alındı

Üniversite çatısı altında kısıtlı zaman dilimi içerisinde tüm kamu-kurum ve kuruluşları ile birlikte yoğun bir çalışma yapıldığını belirten Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, “Süregelen açık tehditleri dikkate alarak üniversitemizde görevli, bu örgüt ile bağı kuvvetle muhtemel bağı olan ve üniversite imkanlarını bu hain amaç için kullanma şüphesi bulunan personel hakkında, kurumumuz ve devletimizin güvenliğini korumak adına 6’sı akademik, 3’ü idari olmak üzere 9 personel ivedilikle açığa alınmıştır. Benzer şekilde, elimizdeki mevcut bilgi ve belgeler doğrultusunda 38 personellerimize yönelik olarak ise idari soruşturmalar ve incelemeler başlatılmıştır" dedi.

Gelişmelerin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, Amasya Valiliği OHAL Bürosu ve Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı ile de eş zamanlı olarak paylaşılmakta olduğunu belirten Rektör Orbay, 15 Temmuz gecesi yaşananların sadece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde değil, Türk tarihinde de şu ana kadar yaşanmamış kara bir lekedir. Milletimiz bu hain darbe girişimi karşısında dik duruşu ile kendisine düşen görevi şehadet şerbetini içerek ödemiş ve 16 Temmuz sabahı bu ülkeyi daha aydınlık bir geleceğe uyandırmıştır. Bu hain girişim, yüreği Türkiye sevdası ile yanan yürekleri birbirine kenetlemiş geleceğe hep birlikte umutla bakmamız noktasında bir dönüm noktası olmuştur. Bu gelişmeler neticesinde Gazi Meclisimiz OHAL kararı almış ve bazı uygulamalar hayata ivedilikle geçirilmiştir. Gazi Meclisimizin almış olduğu OHAL kararı milletimize değil, kamu-kurum ve kuruluşlarımız başta olmak üzere her düzeyde kılcallara kadar giren FETÖ/PDY mensubu teröristleri bu birimlerden kazıyıp atmak için ilan edilmiştir. Çünkü, FETÖ/PDY tarafından anayasal düzene, hükümetimize, demokrasimize ve milletimize karşı darbe kalkışması yapılmış ve halen devlet ve milletimiz imkanları kullanılarak çeşitli fiili saldırıların ve tehdit yöntemleriyle kaos ortamı yaratılarak sürdürülmeye çalışıldığı bilinen bir gerçektir” diye konuştu.

Üniversite bünyesinde OHAL komisyonu da kurulduğuna değinen Orbay, “Çalışmalarımızda hukukun üstünlüğü, kişi hak ve hürriyetleri referans alınmakta ve kamu disiplini içerisinde çalışılmaktadır” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Dostluk maçı ertelendi

1 Dostluk maçı ertelendi

Bakan Kılıç Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsunda

2 Bakan Kılıç: 'Yeni stadyum hazır, en iyi çim Samsun'da'

Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesine müjde

3 Başkanlardan 19 Mayıs Sanayi Sitesi'ne müjde

Mesaiye devam

4 Mesaiye devam

Nerede hareket

5 Nerede hareket...

Samsunda tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

6 Samsun'da tır devrilme tehlikesi geçirdi, keresteler yola saçıldı

Şehzadelerden anlamlı kampanya

7 Şehzadeler'den anlamlı kampanya

Gücümüzü Bakan Kılıçtan alıyoruz

8 Gücümüzü Bakan Kılıç'tan alıyoruz

Arkadaşını bıçaklayarak öldüren şahıs tutuklandı

9 Arkadaşını bıçaklayarak öldüren şahıs tutuklandı

Hükümetleri halk kuracak

10 Hükümetleri halk kuracak


SIRADAKİ HABER