HaberlerErdoğan: FETÖ'cü dostlarınızı ihbar edin

Erdoğan: FETÖ'cü dostlarınızı ihbar edin

Türkiye İhracatçılar Meclisi üyelerini Cumhurbaşkanlığı Kulliyesi'nde ağırlayan Erdoğan, 'Sizden 2 yardım talep ediyorum. Yurt dışındaki tüm muhataplarınıza darbe girişiminin gerçek yüzünü anlatın, o camiadan dostlarınızı ihbar edin.' dedi.

Erdoğan: FETÖ'cü dostlarınızı ihbar edin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti dönüşü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleriyle bir araya geldi. Yapılan istişare tolantısında konuşan Erdoğan birçok konuya değinirken, FETÖ/PDY ile bağlantılı olan dostlarınızı ihbar edin ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"EŞ DOST AHBAP BİZLERİ ANLAMIYORDU"

"10 Ağustos 2014 tarihinde yüzde 52'lik oy oranıyla Cumhurbaşkanlığına layık gören milletime şükranlarımı sunuyorum. Seçim hükümeti kurdum. Her alanda düşüncelerimi ifade etmekten geri durmadım. Kim ne der diye düşünmedim. Aziz milletimin çıkarlarını gözettim. 17-25 Aralık darbe girişiminde gösterdiğim duruşu 15 Temmuz'da anlaşıldı. O ana kadar malesef birçok eş dost ahbap bizleri anlamıyordu, anlamamıştı. 15 Temmuz'da bu olay ortaya çıktı. Şimdi birçok kesim anladığını ortaya koymaya başladı. TİM'in geçmişine baktığımızda gelen Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar ne kadar sık bir araya geliyordu bilemem. Ben TİM'le de, TOBB'la da bir araya olmaya özen gösterdim. Bu ülkeyi biz beraber ayağa kaldıracaktık. İş dünyası diri ve güçlü olmazsa, ülkemizin de diri olması mümkün değildir."

RUSYA ZİYARETİ

"Dün 9 aylık aradan sonra Rusya'ya ziyaretimiz gerçekleşti. Dar kapsamlı bir işadamları toplantısını da Sayın Putin'le gerçekleştirdik. İnanıyorum ki çok kısa zamanda Rusya'yla olan ekonomik ilişkileri süratle aşacağız. Değerli ihracatçılar en son haziran başında sizlerle bir araya gelmiştik. Almanya parlamentosundaki sözde Ermeni soykırımı vardı. Bugün 15 Temmuz hadisesi sebebiyle birlikteyiz. Nasıl karanlık bir gece olarak başladıysa 16 Temmuz'da aydınlık bir gün olarak doğdu."

"EN YAKIN MESAİ ARKADAŞIMI KAYBETTİM"

"Milletimiz 15 Temmuz gecesi silahların, tankların karşısına büyük bir inançla dikilmiştir. Bu millet büyük, güçlü bir millet. Kaçaklar kaçtı, biz de kovalıyoruz. Bunu da intikam hırsıyla yapmadığımızı söyleyeyim. 240 şehidimizin kanını yere bırakamayız, bırakırsak hesap veremeyiz. Ben en yakın mesai arkadaşımı kaybettim, aslında kaybolmadı çok yüce makama ulaştı. 16 yaşındaki yavrusu da onunla beraber o makama yürüdü. 2195 yaralımız, kimisinin ayağı kopuk, kolu kopuk gazi olarak ziyaretlerimizde gördükçe sorumluluğumuzun büyüklüğünü anlıyoruz. Bu işi adalet çerçevesinde, hukuk içinde hesabını soracağız."

"AFGANİSTAN, SURİYE'DEKİ GÖRÜNTÜLERİ YAŞATMAK İSTEDİLER"

"Malazgirt'ten Söğüt'e İstanbul Fethi'nden Çanakkale'ye kadar şanlı tarih 15 Temmuz'da yeniden canlanmıştır. Afganistan'da, Suriye'de yaşanan görüntüleri tekrarlamak isteyenlere milletimiz tarihi bir ders vermiştir. Ne diyor FETÖ'cü kalemşörler sözde Prof'lar bu millet silahların karşısına dökülemez, kaçarlar diyor. Ama benim milletim anında meydanlara dökülmekle kalmadı, tankların önüne geçti. Tankların altında şehit oldu. Bunu hanım kardeşlerim de yaptı. Bize nine hatunları hatırlattı ve şehit oldu. Yaşlı amcalar hiç yılmadan karşısındaki silahlının karşısına gidiyor o vurdukça vur diyor. Böyle bir yapı var. Bu farklılıktır. Bu milletin farkını ortaya koyuyor. Bu süreçte iş dünyası da ihracatçılar da sağlam duruş sergilemişlerdir. Üretimi ihracatı aksatmadan sürdürmüşlerdir."

"HAİN OYUNUN EN ÖNEMLİ AYAKLARINDAN BİRİ DE EKONOMİMİZİN ÇÖKERTİLMESİYDİ"

"16 Temmuz'da piyasaya sürülen paraya baktığımızda 2,5 milyar dolar hemen Türk Lirasına çevrilip piyasaya sürülmüştür. Darbe girişiminin ertesi günü TİM'in Panama ve Guetemala'ya gönderilecek heyetleri iptal etmemesini ben çok önemli görüyorum. Çünkü bu hain oyunun en önemli ayaklarından biri de ekonomimizin çökertilmesiydi."

"SİZDEN 2 YARDIM TALEP EDİYORUM"

"Milletimiz 10 milyar dolar döviz bozdurup bu oyunu da bozmuştur. 2 yardım talep ediyorum. Yurt dışındaki tüm muhattaplarınıza bu darbe girişiminin gerçek yüzünü FETÖ'nün tüm dünya için tehdit olduğunu anlatmanızdır."

"O CAMİADAN DOSTLARINIZI İHBAR EDİN"

"O camidan dostlarınız arkadaşlarınız olabilir, ben diyorum ki bunları ifşa edin. Savcılıklara bildirmeniz lazım. Bu bir vatanseverlik borcudur. Herkesi istihbarat bilemeyebilir, emniyet bilemeyebilir ya da yetişemeyebilir bakın adamlar kaçıyor."

"ÜLKESİNE ACIMAYANA BİZİM ACIMA DUYGUMUZ YOKTUR"

"Bunların diyelim ki TSK, diyelim ki emniyet teşkilatı... Enterasan olan şu oradaki imamlık görevini siviller vasıtasıyla yaptılar. Tahsil çok önemli değil, şeytani bir zihinsel yapı. 17-25 Aralık yargı ve polis darbe girişimini benim şahsi meselem olarak görüp, 15 Temmuz'u hala kavramayanlar bu örgütün iflah olmaz üyeleridir. Ülkesine acımayana bizim acıma duygumuz yoktur. Zalime merhamet mazluma eziyettir. Onlar bu ülkeyi değil, biz onları çökerteceğiz. FETÖ mensuplarının başını PKK ve DAEŞ mensupları gibi ezmekten yanayız. Sizlerin kendi alanında destek vermenizi diliyorum. FETÖ'yü iş dünyasından da temizlememiz şart. Örgütün finans kaynaklarını kurutarak başarıya ulaşabiliriz."

"NEREYE VARIRSA VARSIN YAPACAĞIZ"

"Bürokraside binlerce insanı atıyorsunuz bizi endişeye sevk ediyor' diyor Batı, kendileri bunu çok çok farklı şekilde yaptı. Malum Doğu ve Batı Almanya birleşmesinde gördük. Öyle bir ayrıma gittiler ki 100 binlerce devlet görevlisini görevden aldılar. Bize bu endişelerden bahsediyorsunuz da siz bunları bizden çok daha ileri boyutta yaptınız dedim telefonda. Nereye varırsa varsın yapacağız. Bunu temizlemeye mecburuz. Nasıl bunları haraca bağladığını açık görüyoruz. Bu örgüte giden her kuruş millete sıkılan kurşundur. 11-17 Temmuz arasında 2,1 milyar dolar olan ihracatımız, 2,7 milyar dolara ulaştı. İlk 7 aylık ihracat 80,5 milyar dolara ulaştı. Çalışacağız, koşturacağız."

SIRADAKİ HABER
}