Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Türkiye Dünyada 1. Sırada

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, ?Canlıdan organ nakli konusunda dünyada 1. numarayız ama kadavradan organ naklinde ise sınıfta kalmış durumdayız? ifadelerini kullandı.

Türkiye Dünyada 1. Sırada

Beyin Ölümü ve Donör Bakımı Konulu Uzman Hekim Eğitim Programı, Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını Samsun Sağlık İl Müdürü Yusuf Köksal yaptı. Köksal konuşmasında organ bağışının, organ nakli bekleyen insanlara yeni bir yaşam kapısı sunabileceğinden bahsetti. Doç. Dr. Ahmet Dilek, “Beyin Ölümü Tanısı” Doç. Dr. Fatma Ülger de “Donör Bakımı” hakkında sunum gerçekleştirdi.

“CANLIDAN ORGAN NAKLİNDE 1. SIRADAYIZ”

Canlı insanlardan yapılan organ nakillerinde dünyada 1. sırada olduklarını belirten Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, “Türkiye organ nakli bekleyen hasta sayısının çok fazla olduğu ve yeterli ekipman ve altyapı olduğu halde organ nakli bekleyenlerin, organ ihtiyaçlarının giderek artmakla birlikte hala yeterince karşılanamadığı bir ülkedir. Organ naklinin bazı yönlerinde Dünya’da 1 numarayız. Canlıdan organ naklinde dünyada 1 numarayız. Dünyada en çok tecrübesi olan ülkeyiz. Geniş nüfusumuza rağmen kadavradan organ nakli yapmada maalesef sınıfta kalmış durumdayız. Bununla birlikte Türkiye, aslında çok iyi bir kabuk değiştirdi ve bunu çok iyi algıladı. Çok iyi organize oldu. Dernekler ve Sağlık Bakanlığı’nın organizasyonu çok gelişti. Şu anda Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, Yoğun Bakım ve Yoğun Bakım Derneği’nin organizasyonları sayesinde atlanılan, kaçırılan beyin ölümü vakası çok az sayıda. Bunlardan organ verebilecek olanlarının hepsinin tanısı aşağı-yukarı konuluyor. Ama bu tanı koyulan hastalarda, ölü kişilerde ve kalbi atan kişilerden organ alma konusunda başarımız maalesef yükselemedi. Ölmüş, 3 gün sonra toprağın altına girecek bir kişinin organlarını çürümeye bırakmak kadar insanlık dışı bir şey olamaz. Burada birçok insan organ bekliyor ve yaşama şansına sahip” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor taraftarından Galip Öztürke hoş geldin

1 Samsunspor taraftarından Galip Öztürk'e 'hoş geldin'

Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

2 Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

Tütün Samsuna geri dönüyor

3 Tütün Samsun'a geri dönüyor

Samsunlu sanatçılar buluştu

4 Samsunlu sanatçılar buluştu

Safları belli etmek

5 Safları belli etmek!..

Samsunda 10 ayda 539 bin liralık ceza

6 Samsun'da 10 ayda 539 bin liralık ceza

Samsunda taksi şoförüne bıçaklı saldırı

7 Samsun'da taksi şoförüne bıçaklı saldırı!

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

8 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

Minik Irmak cinayetinde iğrenç detay

9 Minik Irmak cinayetinde iğrenç detay

Samsunsporun en büyük gücü stat

10 Samsunspor'un en büyük gücü stat