HaberlerOrdu'da 30 Ağustos kutlandı

Ordu'da 30 Ağustos kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı, Ordu'da düzenlenen törenlerle kutlandı.

Ordu'da 30 Ağustos kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi'ndeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Burada düzenlenen törende, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sedat Sarıkaya ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk koyuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki tören sona erdi.
Atatürk Anıtı’ndaki çelenk sunma töreninin ardından, Valilik makamında, Vali İrfan Balkanlıoğlu tebrikleri kabul etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 94. yıl dönümü kutlamaları, Ordu Lisesi önünde yapılan kutlama töreni ile devam etti. Burada düzenlenen törene, Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sedat Sarıkaya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç, Baro Başkanı Av.İlhan Kurt, Ordu Vali Yardımcıları Niyazi Erten, Halil Karbuz, İl Emniyet Müdürü Caner Tayfur, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, daire müdürleri, kurum amirleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Vali İrfan Balkanlıoğlu beraberinde Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sedat Sarıkaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ile birlikte törene katılanları selamlamasının ardından tören programına geçildi. Saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Üsteğmen Erol Taşçı yaptı. Taşçı, şöyle konuştu: ”Mazisi şan ve şerefle dolu bir milletin çocukları olarak bu zaferle ne kadar övünsek azdır. Çünkü her evresi ile düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât, Türk milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun yüksek kudret ve kahramanlığını bir kez daha kanıtlamıştır. Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin ölümsüz bir abidesi olan 30 Ağustos zaferi ile milletimizin aydın, mutlu ve müreffeh geleceği garanti altına alınmıştır. Bu zaferle, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı özgürlük ateşi, yalnızca Türklerin değil dünyadaki ezilmiş bütün ulusların da hürriyet meşalesi olmuştur. Bu büyük zafer, aynı zamanda modern çağın gerektirdiği siyasi, hukuki, ekonomik ve sosyal reformları gerçekleştiren, Türk inkılâbını başlatan bir kıvılcım olmuştur. Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan 30 ağustos zaferinin 94'üncü yıl dönümünde, böyle bir milletin mensubu olmakla gurur duyuyoruz. Büyük Önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile dava arkadaşlarını ve vatan toprağının bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, kahramanlıklarıyla destanlar yaratmış gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Tarihimizin şanını, atalarımızın yüceliğini ordumuzun cesaretini, Türk’ün karşı konulmaz gücünü, tüm dünyaya tek kelime ile anlatan 30 Ağustos Zafer Bayramımız, kutlu olsun.”

Ordu Lisesi önündeki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, halk oyunları gösterisi, şiir okunması, bayrak ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin, protokol platformunun önünden geçişiyle sona erdi.

SIRADAKİ HABER
}