Karadenizli balıkçılar yarını bekliyor

Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki balıkçılar bu gece sona erecek olan av yasağı nedeniyle son hazırlıklarını yaptı. Balıkçılar bu yıl özellikle palamut ve çinekobun bol olacağını ifade etti.

Karadenizli balıkçılar yarını bekliyor

Kdz. Ereğli ilçesinde 10’larca balıkçı teknesi bu gece saat 24.00 itibariyle av yasağının kalkacak olması nedeniyle son hazırlıklarını yapıyor. Balıkçı teknelerindeki mürettebat bir yandan ağların tamirini yaparken, bir yandan da teknelerin bakımlarını yaptı. ERDEMİR’den emekli olduktan sonra balıkçılık yapmaya başlayan Tevfik Çilingir, haftalardır devam eden hazırlıklarda son aşamaya geldiklerini söyledi. Gece 24.00 itibariyle denize açılacaklarını dile getiren Çilingir, “Bu yıl palamut bol görünüyor. Çinekop inşallah olacak gibi. Geçen yıla göre palamut ve çinekop bu yıl daha iyi görünüyor. Hamsi de gözüküyor ama o palamuttan sonra daha iyi belli olur. Hazırlıklarımız bitti gibi. Gece 24.00’de denize çıkacak şekilde hazırlanıyoruz. Balığı bulana kadar 24 saat çalışmak var” dedi.

Geçimini balıkçılık yaparak sağlayan Cemil Güral ise gece 24.00’ten itibaren avlanmayı Zonguldak-Kefken arasında gerçekleştireceklerini ifade etti. Akçakoca, Alaplı, Ereğli ve Zonguldak’ın yanı sıra Trabzon, Rize ve Ordu tarafından da balıkçı teknelerinin yola çıktığını ve bu tarafa yöneldiklerini dile getiren Güral, bu yıl palamutta bolluk yaşanacağını söyledi.

“Balık bol olacak diye çok borca girildi”

Kdz. Ereğli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Firuz Yılmaz ise bu yıl balıkta bolluğun yaşanmasını beklediklerini dile getirdi. Hazırlıklarını tamamlayarak gece 24.00’ten itibaren avlanmaya çıkacaklarını anlatan Yılmaz, balığın bol olması beklentisi nedeniyle balıkçıların çok borca girdiklerini ifade etti. Yılmaz, tekne için hazırladıkları yeni balıkçı ağını göstererek, “Bu ağın fiyatı 20 bin TL” diye konuştu. Balıkçı tezgahlarını şimdiden dolduran palamuda ise vatandaşlar yoğun rağbet gösteriyor. Tanesi 10 TL’den satışa sunulan palamudun, balıkçıların denize açılıp bol ürün getirmesi ile birlikte 5 TL’ye kadar düşmesi bekleniyor.

Rizeli balıkçılar hazırlıklarını tamamladı

1 Eylül tarihi itibariyle deniz av yasağının kalkması ve deniz av sezonunun açılması ile Rize’de de balıkçı tekneleri denize açılıp ‘vira bismillah’ diyecek. Av sezonunun açılmasına saatler kala Rize’de balıkçılar; ağlarını toplayıp, hasarlı yerleri onarıp, son hazırlıklarını da gözden geçirerek sezona hazır hale geldiler.

Hazırlıklar ile ilgili bilgi veren balıkçı Arif Kaptan, yaz boyunca eksikliklerin giderildiği, son hazırlıklarında gözden geçirildiğini belirterek “Denizlerde bu yıl bol bereket görünüyor. Palamut'un bol olmasını bekliyoruz. İstavrit de bol. Cinekop ve Lüfer’inde bol olması bekleniyor. Şu an ki işaretler güzel. Bu yıl güzel bir av sezonu olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Rize’de balıkçılar yasağın kalkması ile denize açılmaya hazırlanırken, Meteoroloji ise Rize ve çevresi için fırtına uyarısı yaptı.

Trabzon'da sezon temsili olarak törenle açıldı

Trabzon’da 2016-2017 balıkçılık av sezonu Çarşıbaşı ilçesinde düzenlenen törenle açılırken, temsili olarak denize ağ bırakma işlemi hava şartları yüzünden yapılamadı.

Çarşıbaşı Limanı'nda düzenlenen törene Trabzon Valisi Yücel Yavuz, AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seyfullah Kınalı, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü İstatistik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Dr. Erdinç Güneş, Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Çarşıbaşı Kaymakamı Hakan Hakyemez, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Çoşkun Yılmaz, Doğu Karadeniz Su Ürünleri Başkanı Ahmet Mutlu, balıkçı kooperatifi üyeleri ile balıkçılar katıldı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay törende yaptığı konuşmada, Karadeniz’in ülkemiz su ürünlerinin yarısından fazlasının üretildiği bir deniz olduğunu belirterek, “Hamsi Karadeniz’deki doyuruculuğun, bereketin simgesidir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yaklaşık 110 km’lik kıyı şeridine sahip Trabzon’da bin 68 adet 5 ile 50 metre arası balıkçı gemisi; 25 adet yardımcı gemi ve 4 bin 931 balıkçı tayfası ile ülkemiz karasularında ve uluslararası sularda balıkçılık sektörüne önemli bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca il müdürlüğümüzce ruhsatlandırılan 4 bin 28 adet amatör balıkçı denize ve iç sularda sportif amaçlı balıkçılık yapmaktadır. Su ürünleri mevzuatı ile getirilen zaman, boy ve diğer yasakların amacı balık varlığını korumak, sürdürülebilir bir balıkçılığı sağlayarak hem sektörde çalışanları hem de tüketiciyi korumaktır. Bölgemiz balıkçısının da bu uygulamalara titizlikle riayet ederek kendilerine 79 milyon kişi tarafından emanet edilmiş olan denizlerimizi koruyacağından eminiz. 1 Eylül 2016 tarihinde başlayacak olan 2016-2017 yeni Balıkçılık av sezonunun bereketli ve kazasız geçmesini dileriz” dedi.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da sezonun bereketli geçmesi dileğinde bulunarak “İlimiz, bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir faaliyette yine bir aradayız. Balıkçılık zor bir iştir. Denizin bereketinden yararlanmamız için belirlenen kurallara uymamız gerekiyor. Bu konuda önemli çalışmalar var. Altın yumurtlayan tavuğu kesmemek için belirlenen kurallara mutlaka uymalıyız. Bu bakımdan denizden çıkan bu ürünü iyi korumamız gerekiyor. 2016-2017 av sezonunun bol ve bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.

Kuran'ı Kerim tilaveti ve yapılan duanın ardından yeni av sezonu açılırken tören Çarşıbaşı Balıkçı Barınağı'nın açılışıyla son buldu.
Öte yandan denize temsili olarak ağ bırakma işlemi denizin dalgalı oluşu ve yoğun yağmur yüzünden gerçekleştirilemedi.

  karadeniz balıkçılık    balık sezonu    av yasağı  

EN ÇOK OKUNANLAR

Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler

1 Milletvekilleri Genel Kurulu oturumu bittikten sonra fotoğraf çektirdiler


SIRADAKİ HABER