Saç dökülmesinde beslenmeye dikkat

Saç dökülmesinin bir çok nedenden olabileceği gibi besin ve beslenme kaynaklı da olabileceğini belirten Dr. Alp Okutucu, sağlıklı ve düzenli beslenmenin tüm vücutta olduğu gibi saçlara da fayda sağladığını söyledi.

Saç dökülmesinde beslenmeye dikkat

Dr. Alp Okutucu, “Düzenli olarak tahıl, meyve, sebze, mandıra ürünleri, et, tavuk, balık, baklagiller ve doymamış yağ tüketimi beslenme kaynaklı saç dökülmelerinde çözüm olabilir” dedi.

Her kadın ya da erkek gür parlak sağlıklı saçlara sahip olmak istediğini kaydeden Okutucu, “Saçlarımız dış görünüşümüzün belki de en öncelik verilen konusunu teşkil eder. Saçlarımız iyi görünürse özgüvenimiz artar kendimizi iyi hissederiz ve bu da sosyal hayatımızı etkiler. Bu nedenle saç dökülmesi beraberinde psikolojik sorunları da getirebilir” diye konuştu.

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olduğunu söyleyen Okutucu, “Bunların başında menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar, hamilelik, tiroid hormonları, stres, hormonal dengesizlik yapan hastalıklar gibi durumlar gelir" ifadelerini kullandı.

Özellikle eksik ve yanlış beslenmenin de saç köklerini zayıflatarak saçların dökülmesine veya saçların çok yavaş uzamasına neden olabileceğini belirten Dr. Alp Okutucu, eksikliğinde saç dökülmesine neden olabilecek başlıca besin maddelerini şöyle sıraladı:

“A Vitamini, B Vitamini (Bazıları), Biotin, C Vitamini, Bakır, Demir, Çinko, Protein ve Su. Böyle durumlarda öncelikle saç dökülmesinin nedeni belirlenmelidir. Bu bağlamda ilgili kan tetkikleri yapılmalıdır; tetkikin sonuçlarına göre tedavi protokolleri hazırlanır. Hormontedavileri, ilaç tedavileri, destek tedavileri ile saç dökülmesine müdahale edilebilir. Mutlak surette bu tedaviler de beslenme önerileri de dikkate alınmalıdır. Bunlar dışında dışarıdan dökülme olan bölgeye mezoterapiler de yapılabilir ki bu tedavilerde saçlı deriyi ve kıl köklerini onarıcı, besleyici ve bölgede kan dolaşımını arttırıcı ajanlar kullanılabilir. Son dönemlerde yine mezoterapi teknikleri kullanılarak yapılan CGF CD34+ uygulamaları olumlu yönde çok ciddi sonuçlar vermektedir.”

Dr. Alp Okutucu, “Saçı dökülen bir hasta için dökülen her kökün kapanmadan önce hayata döndürülmesi tedavinin Nirvanası diye adlandırdığım CGF CD34+ tekniği mutlu hastalar gülen yüzler kazanmak mümkün olmaktadır. Elbette iyileştirilebilecek saç kökü bulunmayan durumlarda saç ekimi yapılmalıdır. Burada da yine CGF CD34+ile ekilen saç köklerinin adaptasyonu sağlanmaktadır.” şeklinde konuştu. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

1 Samsun'a kar geliyor! O güne dikkat...

Samsun'da aciller doldu taştı

2 Samsun'da aciller doldu taştı

Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

3 Samsun'da arkadaş kavgası kanlı bitti

Akın ailesinin acı günü

4 Akın ailesinin acı günü

Samsun'da arkadaşını kursa götüren sürücü kaza yaptı: 1 yaralı

5 Samsun'da arkadaşını kursa götüren sürücü kaza yaptı: 1 yaralı

Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

6 Samsun'da OGM aracı devrildi: 1 memur yaralı

Acı olay! Kızının erkek arkadaşı zannetti...

7 Acı olay! Kızının erkek arkadaşı zannetti...

12. Adam görevde

8 12. Adam görevde

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Kaderimizi belirleyeceğiz'

9 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Kaderimizi belirleyeceğiz'

Hakem böyle istedi

10 Hakem böyle istedi


SIRADAKİ HABER