Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

'FETÖ'yle ilgili ihbarları yine FETÖ'ye bildirdim'

Tutuklu polis Bayram Çiftçi, ihanet şebekesinin, kamu görevlilerini nasıl casus hâline getirdiğini ve 15 Temmuz darbesine destek istediğini anlattı.

'FETÖ'yle ilgili ihbarları yine FETÖ'ye bildirdim'

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan eski Ankara Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Bayram Çiftçi, örgütle bağlantısını ve yapılan bazı operasyonlarla ilgili bilgi verdiğini itiraf etti. FETÖ ile ortaokulda tanıştığını ileri süren Çiftçi’nin ifadelerinden öne çıkanlar şöyle:

“2010’da Ankara’ya atandım. Personel dairede görevli devrem Tarık Güner, referansların hikâye olduğunu belirterek, Paralel Yapı’yı kast edip ‘tayinini biz yaptık’ dedi. O sene kardeşimi kaybettim. O dönem tüm kurumlarda olduğu gibi emniyette de hâkim güç olan ‘Paralel Yapı’ya ben gittim. İlk etapta üç kişilik grupla 5-6 ay kadar haftada bir, on beş günde bir görüşmeler yaptık. Kod adını Fuat olarak bildiğim sivil bir imam ile tanıştırıldım. Fuat, ByLock adlı mesajlaşma sistemini indirmemizi emretti. 17-25 Aralık sürecinden dolayı tereddütler yaşamaya başladım. Yapıdakilerin gözünde kendileri gibi iyi bir cemaatçi değildim. Savaş kod adlı abi, ByLock’un deşifre olduğunu söyleyerek Eagle adlı programı yükledi. Sadık kod adlı kişi benden TEM Şube Müdürlüğü ile ilgili ne olup bittiğini rapor etmemi istedi. Sadık, her operasyonda bana görevli olduğum şubede bir hareketlilik olup olmadığını sorardı. 2010 KPSS soruşturmasını sormuştu. Deşifre edileceğim korkusuyla günlük görev bülteninden ‘Paralel Yapı’ ile ilgili gelen ihbarları bildiriyordum. Sadık, kişi olarak da emniyet çalışanları hakkında bilgi isterdi. Ben de Merasim Sokak’taki patlamadan sonra Turgut müdürün emniyetin saunasına gittiğini, bu konuyla Bülent Kantar müdür tarafından azarlandığını söylemiştim. Bu söylediklerim ‘Sarayın Uşakları’ adıyla açılmış ‘Paralel Yapı’ya müzahir Twitter hesabında yayınlanmıştı. 15 Temmuz darbe gecesi Sadık, ‘TSK, yönetime müdahale ediyor, askerle birlikte olun’ şeklinde mesaj attı. Bu an benim için son noktaydı. Hiçbir şekilde talimatlarına uymama kararı aldım. Vatanım için şehit olmayı göze aldım.”EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

1 Samsun Büyükşehir geç bile kaldı

Tütün Samsuna geri dönüyor

2 Tütün Samsun'a geri dönüyor

Samsunspor taraftarından Galip Öztürke hoş geldin

3 Samsunspor taraftarından Galip Öztürk'e 'hoş geldin'

Safları belli etmek

4 Safları belli etmek!..

Samsunlu sanatçılar buluştu

5 Samsunlu sanatçılar buluştu

Samsunda 10 ayda 539 bin liralık ceza

6 Samsun'da 10 ayda 539 bin liralık ceza

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

7 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü tribünde

Minik Irmak cinayetinde iğrenç detay

8 Minik Irmak cinayetinde iğrenç detay

Samsunsporun en büyük gücü stat

9 Samsunspor'un en büyük gücü stat

Haydi Samsun

10 Haydi Samsun