Düzenli beslenme okul başarısını arttırıyor

Çocukların beslenme şekli hem büyümelerini hem de akademik başarılarını doğrudan etkilediğini ifade eden uzmanlar, ailelerin çocuklarını sağlıklı ve sağlıksız besinleri ayırt edebilecek şekilde bilgilendirmesi yönünde uyarıyor.

Düzenli beslenme okul başarısını arttırıyor

Çocuğun beslenme şeklinin, ailenin beslenme alışkanlıklarının bir aynası gibi düşünülebileceğini dile getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, 'Okulların açılmasıyla birlikte, öğrencilere bedensel ve zihinsel gelişimleri ile okul başarısına etki eden sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığının yeniden kazandırılması gerekiyor. Onların bu alışkanlığı geliştirmesinde ve düzenli bir şekilde uygulanmasında anne ve babalara önemli görevler düşüyor' dedi.

'Protein ağırlıklı beslenmeli'

Büyüme ve gelişmeyi sağlayan en önemli usnurun protein olduğunu anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, 'Yeterli ve dengeli beslenemeyen çocuk dikkatini toplamakta zorluk çeker, öğrenme yeteneği azalır ve derslere konsantre olamaz. Bu da okul başarısının düşmesine neden olur. Yeterli ve dengeli beslenme denildiğinde, yeterli enerji, protein, vitamin ve minerallerin düzenli alındığı bir beslenme biçimi akla gelmelidir. Ancak günümüzde bunu sağlamak çok zor. Daha çok karbonhidrat ağırlıklı beslenme biçimi söz konusu. Bizim için önemli olan, çocukların proteini tam almasını sağlayabilmektir' diye konuştu.

'Başarı oranı yüzde 50 düşüyor'

Okula başlayan çocuklarda, özellikle de sabah erken gidenlerde kahvaltının ihmal edilmemesi gerektiğini ifade eden Fatma Baysal, 'Kahvaltı günün en önemli öğünü, çünkü kahvaltı yapan çocuklarla, kahvaltı yapmayan çocuklar arasındaki başarı oranında yüzde 50 düşme gözleniyor. Kahvaltı yapmayan çocuklarda anımsama ve öğrenme yeteneği azalıyor, dikkat eksikliği başlıyor. Acıktıkları için ise kan şekerleri düşüyor, abur cubura daha yatkın oluyorlar. Çocuklarda kahvaltı alışkanlığının mutlaka oturması lazım. Kahvaltıda simit ve poğaça gibi karbonhidrat öğeleri yemek yerine, süt, yoğurt ve peynir yeme alışkanlığı edinilmeli. Bu dönemde çocuğun beslenmesinde yalnızca aile değil, okul çevresi ve öğretmeni de rol oynar. Yetişkinlik çağı alışkanlıklarının temellerinin bu dönemde atılmaktadır' şeklinde konuştu.

Altın öneriler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal okul çocuklarına daha iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırmak için şu önerilerde bulundu:

'Eve giren besinler mutlaka kontrol altında tutulmalı. Çocuk evde gördüğü, tükettiği besinleri doğru olarak kabul eder ve onlara alışır. Okul çocuğunun ve aile bireylerinin öğünleri düzenli olmalı. Çocuk kahvaltı yapmadan okula gitmemeli. Süt ve süt ürünleri dengeli büyüme ve gelişme için ihmal edilmemeli. Şekerlemeler, krakerler, hazır gıdaları sınırlandırarak az tüketilmesi sağlanmalı. Sofrada her gün sebze ve meyve tüketilmesine özen gösterilmeli.'EN ÇOK OKUNANLAR

İki grup arasında çıkan silahlı kavgaya biber gazlı müdahale

1 İki grup arasında çıkan silahlı kavgaya biber gazlı müdahale

Tekirdağda 20 kilometrelik araç kuyrukları oluştu

2 Tekirdağ'da 20 kilometrelik araç kuyrukları oluştu

Otomobil takla attı2 yaralı

3 Otomobil takla attı:2 yaralı

Şanlıurfasporun yeni teknik direktörü Ali Tandoğan

4 Şanlıurfaspor'un yeni teknik direktörü Ali Tandoğan

81 ilde  Türkiye huzurlu parklar uygulaması yapıldı

5 81 ilde ' Türkiye huzurlu parklar' uygulaması yapıldı

Sakarya Nehrine Devrilen Otomobilde Aynı Aileden 3 Kişi Öldü

6 Sakarya Nehri'ne Devrilen Otomobilde Aynı Aileden 3 Kişi Öldü

Sarı Fırtına, Kırkpınardan sonra Beşpinarın da Başpehlivanı

7 Sarı Fırtına, Kırkpınar'dan sonra Beşpinar'ın da Başpehlivanı

Gömeçte biri zincirleme iki kazada 8 kişi yaralandı

8 Gömeç'te biri zincirleme iki kazada 8 kişi yaralandı

Motosiklet kamyona çarptı 1 ölü

9 Motosiklet kamyona çarptı: 1 ölü

Olta balıkçılığı sabrı geliştiriyor

10 Olta balıkçılığı sabrı geliştiriyor


SIRADAKİ HABER