Gaziler ve şehit yakınlarına araç alımlarında sağlanan muafiyetler belli oldu

Gaziler ve şehit yakınlarının yeni araç alımları ile yolcu ve yük taşımacılığı yapanların eski araçlarını yenileri ile değiştirmeleri halinde getirilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinin detayları belli oldu.

Gaziler ve şehit yakınlarına araç alımlarında sağlanan muafiyetler belli oldu

Konuyla ilgili açıklama yapan Eskişehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Neşet Ertoy, 6745 Sayılı Kanun ile gazi ve yakınlarının bir defaya mahsus yeni araç alımlarına (ÖTV) muafiyeti tanındığını hatırlattı. Ertoy, ayrıca, aynı yasayla, taksi, dolmuş, servis, minibüs, midibüs ve otobüslerle şehir içi yolcu taşımacılığı yapanlar ile çekici, kamyon ve kamyonetle ticari yük taşımacılığı yapanlarında, araçlarını değiştirmeleri halinde ÖTV muafiyeti getirildiğini anlatarak, '13 Ekim 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ÖTV tebliği ile muafiyetin detayları belli oldu. Düzenleme ile değeri 100 bin lira civarında olan bir otomobil 69 bin liraya alınabilecek. Bazı araçlarda yüzde 31'e varan fiyat avantajı ÖTV muafiyetinin detayları ve yararlanma şartları; Gaziler ile şehit yakınlarının yeni araç alımlarında istisnadan yararlanabilmek için; Alınacak araçların otomobillerde 1600, panelvan araçlarda ise 2800 silindir hacmini geçmemesi gerekiyor, motosiklet alımlarında ise silindir hacmi ile ilgili bir sınırlama getirilmemiştir. Alınan araçların 5 yıl içinde satılması halinde alınmayan ÖTV satış esnasında tahsil edilecek. Gaziler kendileri için bu haktan yararlanırken, şehit yakınlarının bu haktan yararlanabilmesi için şehit olan kişinin eşi veya çocuğu olması gerekiyor. Eğer şehit olanın eşi ve çocuğu yok ise anne veya babası bu haktan yararlanabilecek. Şehit olan kişinin eşi veya çocuğu var ve bu haktan yararlanmamış bile olsa anne ve babası yararlanamayacak. Gazi ve şehit yakınlarını bu haktan yararlanmak için herhangi bir süre sınırlaması getirilmemiştir, her zaman yararlanabilecekler' diye belirtti.
Neşet Ertoy, ticari araçların yenilenmesinde istisnadan yararlanabilmek için gerekli şartları ise şöyle belirtti;
'7 Ekim 2016 tarihi itibarıyla taksi, dolmuş, servis, minibüs, midibüs ve otobüslerle şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinden veya çekici, kamyon ve kamyonetle ticari yük taşımacılığı faaliyetinden dolayı gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmak gerekiyor. Firmaların ticari maksat olmaksızın kendi firmasında çalışan işçilerini taşıdıkları araçlar ile yine firmaların kendi mallarını taşıdıkları araçların yenilenmesi halinde bu haktan yararlanması mümkün değil. Ayrıca şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılan araçlarında yararlandırılması mümkün olamayacak. ÖTV indiriminden yararlanıp alınan araçların 3 yıl süre ile satılmaması gerekiyor. Eski araçların ise en geç yeni aracın alım tarihinden itibaren 2 yıllık süre içinde satılması veya hurdaya ayrılması gerekiyor. İstisna, 30 Haziran 2019 tarihine kadar yapılacak araç yenilemelerine uygulanacak. Ticari yük taşımacılığı kapsamında araç yenileyenler de, K1,K3,C2,C3,L1,L2,M1,M2,M3,N1 ve N2 yetki belgesine sahip olunan araçlar yararlanabilecek.'


 alımları   yakınlarına   sağlanan   yakınlarının   taşımacılığı   eskişehir haberleri  

EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

1 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

2 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

3 Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

4 Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

Samsunspor daha avantajlı

5 Samsunspor daha avantajlı

 Kaldırım, resmen aday adayı

6 Kaldırım, resmen aday adayı

Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

7 Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

8 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Samsunspor'a FİFA Kokartlı hakem

9 Samsunspor'a FİFA Kokartlı hakem

Yusuf Ziya Yılmaz: 'Refah için çırpındım'

10 Yusuf Ziya Yılmaz: 'Refah için çırpındım'


SIRADAKİ HABER