Gaziantep haber: Şehitkamil'de karbonmonoksit detektörü dağıtımı başladı

Gaziantep haber: Şehitkamil Belediyesi, soba zehirlenmelerinin önüne geçebilmek amacıyla 32 sosyal tesiste, karbonmonoksit detektörleri ve bilgilendirme broşürü dağıttı. Sosyal tesislerdeki kursiyerlere ayrıca soba zehirlenmelerine karşı bilgilendirme semineri verdi.

Şehitkamil'de karbonmonoksit detektörü dağıtımı başladı

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sobalı evlerde yaşayan vatandaşların karbonmonoksit gazından korunmaları amacıyla bir çok proje üreten Şehitkamil Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yılda 32 sosyal tesiste eğitim gören kursiyerlere karbonmonoksit detektörü dağıtımına başladı. Karbonmonoksit gazından kaynaklı zehirlenmelerin önüne geçmek isteyen Şehitkamil Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı işbirliğinde sosyal tesislerde çeşitli seminerler düzenledi. Pirsultan Sosyal Tesisinde düzenlenen detektör dağıtım töreni öncesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından seminer verildi. Seminerde vatandaşlara soba zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulunan ekipler, karbonmonoksit detektörlerinin doğru şekilde kullanılmasıyla ilgili bilgiler verdi. Cihazın sobadan bir buçuk veya iki metre uzaklıkta bir duvara monte edilmesi ve cihazların üstünün sürekli temiz tutulması gerektiği bilgisi verildi. Karbonmonoksit detektörlerinin doğru bir şekilde kullanılması halinde büyük ölçüde hayat kurtardığının altını çizen ekipler, cihazların zaman zaman çalışıp, çalışmadığını öğrenmek için kontrol düğmesinden bakılması gerektiğini söyledi. Soba kullanımına ilişkin de tavsiyelerde bulunan ekipler, detektörün yanı sıra sobaların da kurallara uygun kullanılmasına özen gösterilmesini istedi.
''Soba kullanımı konusunda daha dikkatli olacağız''
Verilen eğitimlerden ve dağıtılan karbonmonoksit detektörlerinden dolayı memnuniyetlerini dile getiren Pirsultan Sosyal Tesisi Aile Merkezi kursiyerleri, 'Şehitkamil Belediyemiz tarafından soba zehirlenmelerine karşı seminer düzenlendi. İtfaiye ekiplerimiz, sobayı nasıl yakmamız konusunda, baca temizlenmesi konusunda ve dağıtılan detektörleri nasıl kullanmamız konusunda bizlere gerekli bilgiler verdiler. Verilen eğitimler doğrultusunda, doğru bildiğimiz birçok şeyin aksine yanlış olduğunu öğrendik ve bu konuda aydınlanmış olduk. Daha önceleri sobayı duvar dibine kurarken, aldığımız eğitimle birlikte bunun yanlış olduğunu, duvar ile soba mesafesinin en az 1 metre aralıklı olması gerektiğini, soba borularında iki dirsekten fazla kullanılmaması gerektiğini öğrendik. Geceleri sobaya kömür atılmaması gerektiğini, sobanın altının kapatılmaması gerektiğini, ayda en az bir defa mutlaka soba borularını ve bacayı temizlememiz gerektiğini öğrendik. Bundan sonra soba kullanımı konusunda daha dikkatli olacağız. Şehitkamil Belediyemize böylesine güzel bir seminer düzenlemesinden ve dağıttıkları detektörlerden dolayı çok teşekkür ediyoruz' diye konuştu.
Şehitkamil Belediyesi, kış ayları süresince 32 sosyal tesiste eğitimlere ve karbonmonoksit detektörü dağıtımına devam edecek.

Şehitkamil’de karbonmonoksit detektörü dağıtımı başladıEN ÇOK OKUNANLAR

Fındık fiyatları yerle bir! İşte il il güncel fındık fiyatları...

1 Fındık fiyatları yerle bir! İşte il il güncel fındık fiyatları...

Samsun'da sosyal medya paylaşımına tutuklama

2 Samsun'da sosyal medya paylaşımına tutuklama

Samsun'da aile hekimine Bylock'tan hapis cezası

3 Samsun'da aile hekimine Bylock'tan hapis cezası

Samsun'da kaplıcada şok ölüm!

4 Samsun'da kaplıcada şok ölüm!

Samsun'da arkadaşını pompalıyla vuran genç tutuklandı

5 Samsun'da arkadaşını pompalıyla vuran genç tutuklandı

Samsun'da elini makineye kaptıran işçinin parmakları koptu!

6 Samsun'da elini makineye kaptıran işçinin parmakları koptu!

Samsunspor'da ilki yaşadılar

7 Samsunspor'da ilki yaşadılar

Makamı kapısız başkan

8 Makamı kapısız başkan

Samsun'da yakalanmaya doymadı! Uyuşturucu ticaretine devam ediyor

9 Samsun'da yakalanmaya doymadı! Uyuşturucu ticaretine devam ediyor

Yaktın bizi Samaras

10 Yaktın bizi Samaras


SIRADAKİ HABER