Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Tokat haber: Komşularına kül dağıttı

Tokat haber: Tokat'ta 'Komşular Günü'ne dikkat çekmek amacıyla 'kül' dağıtıldı.

Komşularına kül dağıttı
Tokat haber:
17 Kasım Dünya Komşular Günü yurt genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Tokat'ta Gönüllü Turizm Elçisi Fatma Esin Tuna, komşular gününe dikkat çekmek amacıyla sıra dışı bir etkinliğe daha imza attı. 'Komşu komşunun külüne muhtaçtır' atasözünden esinlenen Tuna, komşularına keselere doldurduğu külleri kapı kapı dolaşarak dağıttı. Ayrıca lokum ikramında bulunan Tuna, komşuluğun mahalle kültürüne özgü bir kavram olduğunu söyledi. Esnaf ve vatandaşlardan birçoğu Komşular Günü'nü ilk defa duyduklarını ifade ederek aldıkları hediyeleri şaşkınlıkla karşıladı.
'Komşu komşunun külüne muhtaçtır'
Bugün azda olsa unutulmayan komşuluk ilişkileri yine mahallelerde varlığını sürdürmekte olduğunu belirten Tuna, 'Komşu deyip geçmemek lazım. Yüce dinimiz İslam komşuluk haklarına büyük önem vermiştir. 'Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir' diyen Peygamber Efendimiz, 'Cebrail (a.s) komşuluk haklarını öyle sıraladı ki neredeyse komşunun komşuya mirasçı kılınacağını zannettim' buyurmuştur. 'Komşu komşunun külüne muhtaçtır', 'Komşu al ev alma' diyen atalarımız komşuluğun ne kadar önemli olduğunu belirtmişlerdir. Komşular mahallenin acil servisleridir. Başınız dara düştüğünde ilk yardımınıza koşacak olan komşularınızdır. Evlatlarınızdan dahi önce komşular koşar hastalığınıza cenazenize. Bacanız tütmediği de sizi soracak olan ilk kişi komşularınızdır. Komşular dert ortağınızdır. Mahallelerde oluşan komşuluklar bir başkadır. Mahallenin düğünü de taziyesi de bütün mahallelinindir. Düğününüzde sevinçler hep birlikte paylaşılır. Bu bize özgü değerlerimizi Çocuklarımıza çok iyi anlatmamız gerekir ki geleceğe taşıyalım' diye konuştu.
'Eskiden komşuluklar mesafeli değil daha yakındı'
Mahalle sakinlerinden 63 yaşındaki Aysel Çengel ise komşuluk kültürünün apartman dairelerinde azda olsa devam ettiğini ifade ederek, 'Eskiden gelin olan kızların arkasından annesi kül, çivi ve tuz gönderirdi. Çivi eşiğe çakılırdı çivi gibi o evde otursun diye, kül ise külüne kavrulsun oturulsun, tuz ise evinin tadı tuzu olsun denirdi. Ama artık öyle şeyler günümüzde kalmadı. Eskiden komşuluklar mesafeli değil daha yakındı. Çat kapı komşularımız gelirdi. Şimdi daha başka' diye konuştu.
Akdeğirmen Mahallesi Muhtarı Dursun Bultan ise Komşular Günü'nün önemine dikkat çekerek, 'Uzak bir akrabadan yakın bir komşu daha değerlidir bizler için. Bu nedenle komşuluk kültürünü yaşatmalıyız. Bu anlamda komşularımızın bu günün kutlamak için mahalle sakinlerine mesaj gönderdim' ifadelerini kullandı.

Komşularına kül dağıttıEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Kulübe gelen teklif yok

1 Samsunspor: Kulübe gelen teklif yok

Samsunspor Samsunsporda borca fren

2 Samsunspor: Samsunspor'da borca fren

Samsunspor Samsunspor Sportif Direktörü Zeren Devamı haftaya

3 Samsunspor: Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Devamı haftaya'

Samsun Haber Samsunda 3 yaşındaki çocuğun ayağı bilekten kesildi

4 Samsun Haber: Samsun'da 3 yaşındaki çocuğun ayağı bilekten kesildi

Amasya Haber Amasyada baba ile çocuklarına ateş açıldı 18 yaşındaki kız öldü

5 Amasya Haber: Amasya'da baba ile çocuklarına ateş açıldı: 18 yaşındaki kız öldü

Samsun Haber Başbakan Yardımcısı Canikli, bayram namazını Samsunda kıldı

6 Samsun Haber: Başbakan Yardımcısı Canikli, bayram namazını Samsun'da kıldı

Samsun Haber Samsun-Sivas demiryolunun yüzde 30u tamam

7 Samsun Haber: Samsun-Sivas demiryolunun yüzde 30'u tamam

Samsun Haber Samsun Tekkeköyde neler oluyor

8 Samsun Haber: Samsun Tekkeköy'de neler oluyor?

Samsun Haber Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Samsun büyük noktalara ilerliyor

9 Samsun Haber: Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: 'Samsun büyük noktalara ilerliyor'

2 bin 500 metrede düğün fotoğrafı çektirdiler

10 2 bin 500 metrede düğün fotoğrafı çektirdiler


SIRADAKİ HABER