Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Çorum haber: 23 yıldır Koyunbaba Türbesi'nin gönüllü bakımını yapıyor

Çorum haber: ÇORUM (İHA) – Çorum'un Osmancık ilçesinde yaşayan Necmettin Kulkara (82) babasından devraldığı türbe bakımı görevini 23 yıldır gönüllü olarak sürdürüyor.

23 yıldır Koyunbaba Türbesi'nin gönüllü bakımını yapıyor
Çorum haber:
Osmancık'ın simgesi haline gelen Koyunbaba Türbesi her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Osmancıklı Necmettin Kulkara, ilerleyen yaşına rağmen türbeye gözü gibi bakıyor. Gece gündüz demeden türbenin bakımını yapan Kulkara, emekli maaşının bir kısmını türbenin eksiklikleri ve temizliği için kullandığını belirtti. Zaman zaman türbeyi ziyarete gelen vatandaşlara Koyunbaba'nın tarihçesi hakkında bilgiler de veren Kulkara yaptığı işten hiçbir ücret almadığını ve zevkle yaptığını dile getirdi.
1974 yılında Vakıflar Müdürlüğü tarafından türbenin bakımı için babası Sabri Kulkara'nın görevlendirildiğini 19 yıl türbenin hem bekçiliğini hem bakımını yapan babasının 1993 yılında vefat ettiğini anlatan Kulkara, 'Babamdan aldığım bu görevi yerine getirmekten büyük zevk duyuyorum. Yaklaşık 42 yıldır ne babam ne de ben hiçbir ücret almadan buranın bakımını yaptık. Ömrümün yettiği kadar da bu görevi yerine getirmeye devam edeceğim. Her gün 10-15 kere Türbeye çıkıp inerim. Etraftaki çöpleri toplar her sabah türbenin içini süpürürüm. Bu benim için bir bakımada spor oluyor. Belediye görevlileri zaman zaman buraya bakım ve temizlik yapıyorlar, onların yetişemediği zamana ben elimden geldiği kadar onarımlarını yaptırmaya çalışıyorum' ifadelerini kullandı.
82 yaşında olmasına rağmen bıkıp usanmadan türbenin bakım ve temizliğini yapan Necmettin Kulkara, Osmancık'ın simgesi olan Koyunbaba Türbesini adeta ikinci evi gibi görüyor ve zamanının büyük kısmını burada geçiriyor.

23 yıldır Koyunbaba Türbesi’nin gönüllü bakımını yapıyorEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspora ağır fatura

1 Samsunspor'a ağır fatura

Özköylüye güzel haber

2 Özköylü'ye güzel haber

Kazanmamız gerekiyor

3 Kazanmamız gerekiyor

Hayata inanılmaz dönüş

4 Hayata inanılmaz dönüş!

Sevmek zorunda değilsin

5 Sevmek zorunda değilsin!..

Samsunda FETÖ operasyonu 20 gözaltı

6 Samsun'da FETÖ operasyonu: 20 gözaltı

Gazipaşa İlkokulundan anlamlı proje

7 Gazipaşa İlkokulundan anlamlı proje

Samsundaki tuvalet cinayeti sanığına müebbet hapis

8 Samsun'daki tuvalet cinayeti sanığına müebbet hapis

Miniklerin kütüphane günleri

9 Miniklerin kütüphane günleri

Samsunda uyuşturucu operasyonu 18 gözaltı

10 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 18 gözaltı


SIRADAKİ HABER