Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İzmir haber: İzmir'de uyuşturucu vakalarında şok artış

İzmir haber: Türkiye Kamu-Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol, İzmir'de sentetik uyuşturucu kullanımının yüzde 300 arttığını belirterek, gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

İzmir'de uyuşturucu vakalarında şok artış
İzmir haber:
Son yıllarda özellikle gençler arasında kullanımı gitgide yayılan sentetik uyuşturucu maddelerin tehlikelerine dikkat çeken Türkiye Kamu-Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol, bu maddelerin ilk kullanımda bile ölüme götürebildiğini söyledi. Son yıllarda İzmir'de 112 ambulanslarının sentetik uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle müdahale ettiği vakaların yüzde 300 artış gösterdiğini belirten Doğruyol, '16-24 yaş aralığındaki gençlerde sentetik uyuşturucu kullanım oranı her geçen gün artıyor. Bununla ilgili İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının olaya müdahale etmelerinden dolayı bilgileri var. Milli Eğitim Bakanlığını da işin içine katarak bununla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasında fayda var' dedi.
Sentetik uyuşturucu maddelerle ilgili ailelerin de bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Doğruyol, 'Yaşların küçük olması ve çocukların bilinçsiz olması, kullanımı her geçen gün arttırıyor. Milli Eğitim Bakanlığının bu konunun çok önemli bir ayağı olduğunu düşünüyorum. Öğretmenlerin, idarecilerin çocukların sanki velisi, ebeveyni gibi sahip çıkması gerektiğini düşüyorum' diye konuştu.
Emniyet ve sağlık ekiplerinin yanı sıra vatandaşların da bu konuda sorumlulukları olduğunu kaydeden Doğruyol, 'Sentetik uyuşturucuların kolay ulaşılabilir olması en büyük sıkıntıdır. Her geçen gün emniyetten yapılan operasyonlarla ilgili bilgiler alınıyor ama emniyetin yaptığı operasyonlar yetmeyebilir. Gördüğümüz, duyduğumuz bu uyuşturucuları pazarlayanların emniyete bildirilmesi gerekiyor. Vatandaşın bu konuda duyarlılığı önemli' dedi.
Sentetik uyuşturucuların yaygın ve kolay ulaşılabilir olmasını düşük fiyatlara temin edilmesine bağlayan Doğruyol, 'Lise çağındaki gençler bile bunu kullanıyor. Kullanım yaşı her geçen gün aşağıya iniyor. Gençlerin anormal davranışlarında ailelerin hemen sağlık kuruluşlarıyla, emniyetle irtibata geçmesinde yarar var. Burada Milli Eğitim Bakanlığı öğrencileri bilinçlendirme çerçevesinde sorumluluğu üzerine alırsa çok daha iyi sonuç alınabilir' şeklinde konuştu.

İzmir’de uyuşturucu vakalarında şok artışEN ÇOK OKUNANLAR

İdarecilere saldırmak şark kurnazlığı

1 İdarecilere saldırmak şark kurnazlığı

Böyle penaltı olmaz

2 Böyle penaltı olmaz

Samsunspor Kulübü Başkanı Erkut Tutu İstanbulda

3 Samsunspor Kulübü Başkanı Erkut Tutu İstanbul'da

Canikten transfer bombaları

4 Canik'ten transfer bombaları

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren Özkalfa skandallara imza attı

5 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Özkalfa skandallara imza attı'

Gidişat iyi değil

6 Gidişat iyi değil!..

Samsunda kayıp kızını bastırdığı el ilanları ile arıyor

7 Samsun'da kayıp kızını bastırdığı el ilanları ile arıyor

Samsunda Karadeniz 3 Kitap Fuarı yarın açılıyor

8 Samsun'da Karadeniz 3. Kitap Fuarı yarın açılıyor

 Samsunda 7 bin 600 infaz dosyası mevcut

9 'Samsun'da 7 bin 600 infaz dosyası mevcut'

Balık, kırmızı eti de vurdu

10 Balık, kırmızı eti de vurdu


SIRADAKİ HABER