Samsun İlkadım'da çocuklarla geleneksel oyunlar

İlkadım Belediyesi, bilgisayar oyunu bağımlılığının önüne geçmek için 'Okullar Hayat Olsun' projesi kapsamında okul bahçelerine geleneksel çocuk oyunlarının motiflerini çiziyor.

Samsun İlkadım'da çocuklarla geleneksel oyunlar

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile uygulanan 'Okullar Hayat Olsun' projesiyle çocukların teneffüslerde keyifli ve hoşça vakit geçirebilmeleri amacıyla İlkadım Belediyesi tarafından okul bahçelerinde çizilen geleneksel çocuk oyun motifleri büyük ilgi çekiyor.

21'inci yüzyılın hastalığı olarak adlandırılan sinsi ve zararlı etkileri beraberinde getiren bilgisayar oyunlarına karşı mücadelede önemli bir sosyal sorumluluk projesiyle unutulmaya yüz tutmuş 'sek sek, köşe kapmaca, yağ satarım bal satarım oyunlarının yanı sıra basketbol, voleybol gibi çizilen motiflerle öğrenciler teneffüslerde zaman geçirecekleri oyunlara kavuşuyorlar.

"Çocuklarımız teknolojinin esareti altında"
Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte bilgisayar oyunlarına karşı çocuklarda bağımlılığın arttığını ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "Gelişen teknoloji büyük kolaylıklar sağlarken, diğer yandan da sağlığı olumsuz etkiliyor. Özellikle gençleri ve çocukları etkisi altına alan bilgisayar oyunları, öğrenme güçlüğünden sosyal bozukluğa kadar birçok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Bilgisayar çağında masa başından ayrılamayan çocuklarımızın bu oyunları tanımadığını gördük. İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliği ile 'Okullar Hayat Olsun' projesi kapsamında yaptığımız çalışmayla okul bahçelerine belediye olarak unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyun motiflerini çiziyoruz. Öğrencilerimizin çocukluğumuzun oyunlarını bilmesini ve öğrenmesini istiyoruz. Bu projeyle öğrencilerimiz hem zaman geçirecekleri ve eğlenecekleri oyun alanlarına kavuşmuş oluyor hem de unutulmaya yüz tutulmuş çocuk oyunlarını öğreniyor. Ayrıca bu oyunlarla çocuklar dayanışmayı, birlikte hareket etmeyi öğreniyor, birlikte zaman geçirmenin keyfi ve mutluluğunu yaşıyor" dedi.
Tüm çocukların Dünya Çocuk Hakları Günü'nü de kutlayan Başkan Tok, "Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı milli ve manevi değerlerine bağlı birey olarak yetiştirmek bizim başlıca vazifemizdir. Belediye olarak tüm projelerimizde çocuklarımızı düşünerek hareket ediyoruz. Çocuklarımıza yönelik pek çok hizmet üretiyor, çocuklarımız için eğitim, kültür sanat ve spor etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Tüm çocuklarımızı eğitim, sosyal, sportif ve kültürel alanlardaki haklarını genişletirken onlar için huzur ve mutlu bir gelecek istiyorsak, onlara bırakacağımız en güzel miras sevgi, saygı ve hoşgörü olmalıdır" diye konuştu.

 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu asker Hatay'da şehit oldu

1 Samsunlu asker Hatay'da şehit oldu

Samsunspor'da Angan geri dönüyor

2 Samsunspor'da Angan geri dönüyor

Samsun'da 30 yılı bir metrekarede geçti

3 Samsun'da 30 yılı bir metrekarede geçti

Samsun'da engelli gencin korkunç ölümü

4 Samsun'da engelli gencin korkunç ölümü

Samsun'da hayaller gerçek oldu

5 Samsun'da hayaller gerçek oldu

Giresun Adası'ndan bir tarih çıktı

6 Giresun Adası'ndan bir tarih çıktı

Samsun'da kaza, 2 polis yaralı

7 Samsun'da kaza, 2 polis yaralı

Samsun'da hava sıcaklıkları artacak

8 Samsun'da hava sıcaklıkları artacak

Samsunspor'da Samaras büyüledi

9 Samsunspor'da Samaras büyüledi

Yıldıray Baş'a güvenoyu

10 Yıldıray Baş'a güvenoyu


SIRADAKİ HABER