Haberler'Ordu'nun yol ağı, Türkiye ortalamasının 4 katı'

'Ordu'nun yol ağı, Türkiye ortalamasının 4 katı'

Türkiye'nin en uzun yol ağına sahip Ordu'da, 2016 yılının Ocak-Kasım ayları arasında devam eden yol çalışmalarında 2.5 milyon ton malzeme kullanıldı.

'Ordu'nun yol ağı, Türkiye ortalamasının 4 katı'

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Bu zamana kadar tam 100 bin kamyon seferi yaptık. Kullanılan asfalt malzemesi Boztepe’nin yüksekliğine eşdeğer” dedi.
Ordu’da dağlık, engebeli ve dağınık bir yerleşim düzenine sahip Karadeniz coğrafyasına rağmen dağ, tepe ve yamaçlar adeta Ferhat misali delinerek uzak bölgeler yollara kavuşturuluyor.
Karayolları ve kırsal alan yolları bakımından 12 bin km yol ağına sahip Trabzon’dan sonra Türkiye’nin en uzun yol ağına sahip 2. ili olan Ordu’da bölgenin engebeli ve dağlık coğrafyaya rağmen kırsal bölgelere ulaşımı sağlamak için yoğun bir çalışma sergileniyor.

“Ordu’nun yol ağı, Türkiye ortalamasının 4 katı”
Türkiye’nin en fazla yol ağına sahip ikinci ili olduklarını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, il genelinde 10 bin 296 km yol ağı bulunduğunu söyledi. Yılmaz, Türkiye’de bir ilin ortalama kırsal alan yol uzunluğunun 3 bin 777 km olduğu dikkate alındığında, Ordu’nun sadece kırsal alanda bulunan yol ağının 3 ilin toplamına denk düştüğünü belirtti.
Türkiye genelinde kilometrekareye 430 metre köy yolu düşerken bu değerin Ordu ilinde bin 730 metre olarak belirlendiğini ifade eden Yılmaz, ”Bir başka ifadeyle Ordu ilindeki kırsal alan yol yoğunluğu Türkiye ortalamasının 4 katından fazladır. Yine Ordu il genelinde 2 bin 575 yerleşim birimine (ünite) hizmet götürülürken Türkiye genelinde 1 köyün ortalama 1 bağlısı bulunurken bu rakam Ordu’da 4’tür” dedi.

“Boztepe kadar malzeme kullandık”
2016 yılında kırsal kesimi düzenli ve modern yollara kavuşturmak için büyük bir çaba gösterdiklerini kaydeden Başkan Yılmaz, gerçekleştirilen çalışmayı ilginç bir örnekle dile getirdi. Yılmaz, şu bilgileri verdi:
“2016 Yılı Bitümlü Sıcak Asfalt Kaplama (BSK) programı kapsamında yaklaşık 2.5 milyon ton malzeme kullanıldı. Bu malzemenin nakli için yılda 100.000 kamyon seferi yapılması gerekmektedir. 100 bin kamyon seferi, 2016 yılında 203 çalışma günü olduğu göz önüne alındığında ve her gün 10 saat çalışıldığı varsayımıyla saatte 50 kamyon, günde 500 kamyon dolusu malzeme demektir. 752 km’lik BSK programı için gerekli malzemeyle Ordu 19 Eylül Stadı kadar taban alanı olan, 350 metre yüksekliğinde bir dağ oluşturulabilir. 500 metre yüksekliğindeki Boztepe’yi düşünürseniz, hatta buzdağı veya dağ ismini kullanırsak kullanalım belediyemiz muazzam bir yatırıma imza atmaktadır."

SIRADAKİ HABER
}