Haberler'Baba kız fetvası'nda fatura kesildi

'Baba kız fetvası'nda fatura kesildi

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Diyanet'in sitesinde bir vatandaşın sormuş olduğu soruya verilen ve büyük tepki toplayan cevap hakkında açıklamalarda bulundu.

'Baba kız fetvası'nda fatura kesildi

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, konuyla ilgili olarak soruşturmanın devam ettiğini belirtirken ''Bilgi işlem Dairesi Başkanı açığa alındı'' dedi.

Elvan, 2016 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularına cevap verdi. Son dönemlerde gündeme gelen Diyanet'in fetvalarına ilişkin milletvekillerinin konuşmalarına da değinen Elvan, şunları söyledi:

"Şunu çok açıklıkla ifade etmek istiyorum, sokakta aklını, ahlakını yitirmiş hiçbir insanın dahi kullanamayacağı ifadeler bunlar. Hicap duyarız bunları konuşmaktan. Böyle bir fetva söz konusu değil. Ne Alevi kardeşlerimize yönelik olarak ne de işte çocuğuyla birtakım ilişki vs. Bununla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığımızın kesinlikle ne görüşü ne de fetvası söz konusu. Ama maalesef, iletişim ve sosyal medyada sağlanan birtakım gelişmeler, iletişim teknolojilerinin çok daha iyi noktaya gitmesi vesilesi, bu gibi araçları da kullanarak, manipüle ederek, Diyanet İşleri Başkanlığımızı da kötüleyen bir takım girişimler olmuş. Bunu da ifade edeyim. Bununla ilgili soruşturma başlatıldı. Bilgi işlem Dairesi Başkanı açığa alındı. Soruşturma devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve çalışan arkadaşlarımıza böyle bir iftiranın atılması son derece üzücü bir hadise. Böyle bir husus söz konusu değil. Tamamıyla uydurma ve iftiradan ibaret."

Diyanet'in fetva sitesinde yayınlanan "Baba öz kızını öperken şehvet duyarsa bunun nikaha etkisi olur mu?” sorusu ve buna verilen yanıt büyük tepki çekince önce soru ve cevap silinmiş, ardından site kapatılmıştı.

GÖRMEZ, SABOTAJ OLARAK DEĞERLENDİRMİŞTİ
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, soruyu "sabotaj" diye nitelemiş, “Din İşleri Yüksek Kurulumuzun böyle bir fetvası kesinlikle olmamıştır, olmaz, olamaz" savunmasını yapmıştı.

SIRADAKİ HABER
}