PÜİS Samsun Şube Başkanı Güler: Doların ateşi akaryakıta yansıyor

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların dolarla alakalı olduğunu söyleyen PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, 'Petrol fiyatlarında pek artış yok ama dolardaki artış fiyatları etkiliyor. Ülkenin koşulları bu ve fiyatların düşmesi şu an için mümkün değil' dedi

PÜİS Samsun Şube Başkanı Güler: Doların ateşi akaryakıta yansıyor

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar hakkında değerlendirme yapan Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, petrol fiyatlarında yaşanan fiyat dalgalanmalarının dolar fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklandığını belirtti.

YÜZDE 10’LUK BİR ARTIŞ VAR
Petrol fiyatlarında yaşanan artışların tamamen dışarıya bağlı olduğunu söyleyen Başkan Güler, devletin de 165 TL’lik vergisinden dolayı fiyatların bugün 4.25 seviyesinde olduğunu ifade etti. Güler, “Bunlar fiyatlara tesir ediyor, geçen yıla göre akaryakıt fiyatlarında yüzde 10’luk bir artış var. Bugün ülkenin de haline baktığımızda Güneydoğu’da devam eden olaylar da fiyatları yükseltmiş durumda. Bugün normalde bir litre motorinin rafineri çıkış fiyatları, 130 kuruş civarındadır. Dağıtıcı ve bayi kar üzerinden de 165’lik vergi olduğu için motorin fiyatları şu an bu şekilde” şeklinde konuştu.

DEVLET ÖTV’SİNDEN FERAGAT EDERSE…
Doların ateşi yüksek olduğu sürece benzin fiyatlarının da yükseleceğine dikkat çeken Güler, “Çünkü biz dolarla alıyoruz, ithalat ve ihracatlar dolara bağlı olduğu için fiyatları tetikliyor. Geçen yıl dolar fiyatları düşük olduğu için benzin fiyatları da aşağılardaydı. Petrol fiyatlarında pek artış yok ama dolardaki artış fiyatları etkiliyor. Ülkenin koşulları bu ve fiyatların düşmesi şu an için mümkün değil. Devlet ÖTV’sinden feragat ederse o zaman fiyatlar aşağı düşer diye düşünüyorum” dedi.

HAKSIZ REKABETLER SÖZ KONUSU
Samsun’da akaryakıt fiyatlarında bazen haksız rekabetlerin yaşandığını kaydeden Başkan Güler, kurumsal olmayan firmalar tarafından ucuza satılan motorinlerin olduğunu söyledi. Güler, “Aslında bu durum tamamen Maliye Bakanlığı’nın konusu, vergi denetmenleri tarafından incelenmesi gereken bir konudur. Çünkü yapılan indirimler maliyetine ve maliyetinin altınadır. Bu ülkede işletmelerin bu kadar masrafı varken, maliyetine bir malı satmak mümkün değildir. O zaman bunun altında başka bir şey vardır, onu arayıp bulmak lazım. İşin üzerine gidilirse bu tür sorunlar ortadan kalkar” diye konuştu.

Zeynep Irmak ÖCALEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Yolun başındayız'

1 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Yolun başındayız'

Canımızı yolda bulmadık

2 Canımızı yolda bulmadık...

Milliyetçilerde sular durulmuyor

3 Milliyetçilerde sular durulmuyor

Ramazan göz dolduruyor

4 Ramazan göz dolduruyor

Samsunspor sabah akşam çalışıyor

5 Samsunspor sabah akşam çalışıyor

Samsun'da o mahalleyi ilk kez Taşçı ziyaret etti

6 Samsun'da o mahalleyi ilk kez Taşçı ziyaret etti

Kayıp kişi arabasında bıçaklanarak öldürüldü

7 Kayıp kişi arabasında bıçaklanarak öldürüldü

Samsun yolunda can verdi!

8 Samsun yolunda can verdi!

Samsun Valisi Kaymak'tan denetim vurgusu

9 Samsun Valisi Kaymak'tan denetim vurgusu

Samsunspor'da kaleye geçemeyeceğini anlayınca, 2 Lig'e gitti

10 Samsunspor'da kaleye geçemeyeceğini anlayınca, 2. Lig'e gitti


SIRADAKİ HABER