HaberlerGıda Kölesi Bir Ülke Olacağız

Gıda Kölesi Bir Ülke Olacağız

Türkiye'nin tarım ülkesi olduğunu ancak her geçen gün kan kaybettiğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, 'Tarıma, üreticiye ve üretime destek vermezsek yarın gıda kölesi bir ülke olacağız' dedi

Gıda Kölesi Bir Ülke Olacağız

Üreticiye verilen tarımsal destekler hakkında konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, verilen desteklerin küçük üreticiye değil büyük işletmelere verildiğini söyledi. Desteklerin amacından uzak olduğunu iddia eden Başkan Tosun, üretime, üreticiye ve ürüne sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

DESTEK VARSA NEDEN GÖÇ EDİYORLAR
“Araziler büyükleştirilmeye çalışılıyor ama bunu yaparken küçük üreticiye destek verilmiyor” diyen Tosun, hükümet tarafından verilen desteklerin küçük işletmelere değil büyük işletmelere gittiğini savundu. Başkan Tosun, “Bugün köylerde yaş ortalaması yükseldi, genç üretici kalmadı. Eğer köylü destekleniyorsa vatandaş neden köyden kentte göç ediyor? Ters bir çelişki yaşanıyor, bu kadar destek varsa bu insanlar neden toprağını bırakıyor ve şehre göç ediyor” ifadelerini kullandı.

TEK BİR OLUMLU GELİŞME YAŞANDI…
Havza bazlı destek uygulaması hakkında da konuşan Başkan Tosun, “Havza bazlı denildi ama il ve ilçe bazlı bir destek modeli, ismiyle uygulama arasında bir yanlışlık var” dedi. Samsun’da üretilen çeltik, ayçiçeği, yem bitkileri, fındık ve soya gibi ürünlere destek verilmesinin son derece önemli olduğunu belirten Tosun, bu kadar olumsuz tabloda bir tek olumlu gelişmenin yaşandığını aktararak, “Son zamanlarda et açığı ve dışarıdan et ithalatının önüne geçmek için yem bitkileri ve hayvancılığa destek verildi” şeklinde konuştu.

FINDIK ARTIK DRAMATİK BİR KONUYA GELDİ
Fındığa verilen desteğin yetersiz olduğunu söyleyen Başkan Tosun, desteklerin amacından uzak olduğunu belirtti. Tosun, “Destek verilecekse üretime ve üreticiye verilmeli. Yani üreticinin ürününe sahip çıkarak, destek vermelisiniz. Fındık artık dramatik bir konuya geldi. 11 liradan başlayan fındık fiyatları, 15 liraya kadar çıktı şimdi tekrar 11 liraya düştü. En büyük ihracatçının, Türkiye’deki en büyük ithalatçıya satıldığı hiçbir ülke yok. Bu ülkede tekelleşmenin önüne geçmek ve ürüne sahip çıkmak lazım. Ülkemiz bir tarım ülkesi ve ülkemizde her geçen gün kan kaybediyoruz. Tarıma, üreticiye ve üretime destek vermezsek yarın gıda kölesi bir ülke olacağız” sözlerini kaydetti.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}