Trabzon haber: 'Kotaran' uzaktan kumanda ile kotaracak

Trabzon haber: Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri bir süre önce ürettikleri 'Kotaran' ismini verdikleri Elektrikli Lastik Yüklenicinin şimdi de uzaktan kumandalısı geliştirmek için harekete geçti.

'Kotaran' uzaktan kumanda ile kotaracak

Geliştirilecek uzaktan kumanda sayesinde yüklenici, kepçe yardımıyla toprağın içinde güvenliği tehdit edecek riskli yerlerde çok rahat kazma işlemini yapabilecek.
Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilgisayar Bölüm Şefi Emre Uzun, geliştirmeye çalıştıkları proje kapsamında uzaktan kumanda sayesinde toprağın içinde zararlı bir nesne olması durumunda Elektrikli Lastik Yüklenicinin uzaktan güvenli mesafeden izlenebileceğini kaydederek, 'Makinamızı geçtiğimiz yıl mekanik aksamlı gerçekleştirdik. Planın ikinci aşamasını bu yıla aktardık. Bu yıl bunu tamamen kumanda yardımıyla uzaktan görsel şeklinde yapmayı planladık. Yönetimi yazılım üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde bunu gerçekleştireceğiz. Yani cıhazı uzaktan kumandayla çalışır duruma getireceğiz. Atölyelerimizde gerçekleştirdik, yüzde yüz yerli. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye'de bunun aynısı yapılmadı' dedi.

Riskli bölgelerde güvenli şekilde çalışacak
Cihazın güvenliği tehdit edecek yerlerde uzaktan kumanda sayesinde takip edilebileceğini kaydeden Uzun, 'Cihaz esas olarak ana çalışma prensibi olarak hidrolik ve mekanik üzerine kurulu. Ana kumanda, tamamen elektrik kumandası. Biz bunu tamamen bilgisayar sistemi aracılığı ile üzerine yükleyeceğimiz programlama kartı bilgisayar kontrolü sayesinde kamera, gerekiyorsa ses, olarak uzak mesafelerden elimizdeki tabletten görüntü alarak kumanda etmek vasıtasıyla yöneteceğiz. Gerekiyorsa görüş mesafemiz olacak. Eğer olmuyorsa kameralardan alacağımız görüntülerle cihazı kumanda edeceğiz. Örneğin problemli bir bölgedesiniz. İnsan giremiyor. Makineyi oraya göndererek kepçe yardımıyla toprağın içinde zararlı bir nesne olması durumunda uzaktan güvenli mesafeden izlemek suretiyle çalıştırabileceksiniz. Çökme riski, toprak kayması riski olan bilgelerde bunu uygulamak kolay olacak. Biz bunu tamamen kendi imkanlarımızla yüzde yüz yerli yapmaya çalışacağız' diye konuştu.

’Kotaran’ uzaktan kumanda ile kotaracakEN ÇOK OKUNANLAR

Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

1 Mesut Yılmaz'ın oğlu ölü bulundu

İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

2 İşte Beşir'in Samsunspor'da oynamama nedeni?

Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

3 Samsunspor başkanı Tutu, kafa karıştırıyor

Kadroda önemli eksikler

4 Kadroda önemli eksikler

 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

5 Samsun'da 'o kaza'dan acı haber

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz TEDES'e karşı

6 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz TEDES'e karşı

Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

7 Samsun'da kurs için gitti hayatı değişti

 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

8 Samsun'da Fatih Temiz'e görkemli açılış

Samsun'da 'Karabaş' kaçarak kurtuldu

9 Samsun'da 'Karabaş' kaçarak kurtuldu

İşte derbi istatistikleri

10 İşte derbi istatistikleri


SIRADAKİ HABER