HaberlerSamsun'da okullar proje çöplüğüne döndü

Samsun'da okullar proje çöplüğüne döndü

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan Maarif Hareketi projesi kapsamında okulların proje yarışına girdiğini belirterek, ''İdareciler öğretmenlere proje yapsın diye baskı yapıyor. Okullar proje çöplüğüne döndü'' dedi.

Samsun'da okullar proje çöplüğüne döndü


Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Samsun ve ilçelerindeki tüm okullarda başarıyı artırmak amaçlı uygulanmaya başlanan Maarif Hareketi projesini eleştirdi. Kara, ''Liyakatsiz yöneticiler yüzünden birçok öğretmen projeden rahatsız'' ifadelerini kullandı.

LİYAKATSİZ İDARECİLER ENGEL
Maarif Hareketi'nin okullarda uygulanmasında çeşitli sıkıntılar yaşandığını söyleyen Kara, ''Birçok okulda öğretmenler uygulamadan rahatsızlar. Çünkü idareciler liyakatsız olduğundan öğretmenlere proje yapma baskısı oluşturuyorlar. Bu da bazı okulları proje çöplüğüne dönüştürdü. Kırtasiye masrafları arttı. Öğrencilerin de öğretmenlerin de işi zorlaştı. Proje sayısı çok olan okulun daha başarılı olacağı gibi yanlış bir algı var. Öğrencilerin projeleri içselleştirip daha ayakları yere basan kaliteli projeler yapılmalarının önü açılmalı. Bunun için de öğrencilerin zamanı olmalı ama sınava odaklı bir sistemde bu da mümkün değil. Liyakatlı idarecilerin olduğu okullarda böyle bir sorun yok. Dolayısıyla Samsun'da birinci dönemde Maarif Hareketi'nin önündeki en büyük engel bu idareciler oldu. Maarif Hareketi eğitim öğretimde sınava endeksli sistem değişmediği sürece eğitimde başarıyı arttıramaz. Çünkü öğrencinin gelecek ve okul başarı puanı kaygısı var. Bugün öğrenciler hala başarılı olabilecekleri alanlarda yeterince ders seçemiyorlar. Zorlayıcı okul idarecileri Maarif Hareketi'nın amacı dışında yaptıkları bu zorlayıcı baskıları kaldırmalı ve milli eğitim müdürlüğümüz de bu konuda uyarıcı görevi yapmalı'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

 

SIRADAKİ HABER
}