HaberlerTrabzon HaberleriDoğu Karadeniz'in referandum yorumu

Doğu Karadeniz'in referandum yorumu - Trabzon Haberleri

Türkiye'de yeni anayasanın oylanacağı referandum ile ilgili Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki Trabzon, Giresun, Rize ve Artvin illerinde yapılan sokak röportajlarında 'Evet' diyenler çoğunluğu oluştururken, bazıları ise henüz karar vermediklerini kaydetti.

Doğu Karadeniz'in referandum yorumu

İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yeni anayasanın oylanacağı referandumu sokağa sordu.

Trabzon
Havva Acar isimli vatandaş, 'Oyumu kullanacağım. Evet diyeceğim' derken, Selim Sayar, 'Referandumda daha iyi bir Türkiye için evet oyu kullanacağım', Osman Bayrak, 'Oy kullanacağım. Evet diyeceğim', Hasan Alsan, 'Yeni anayasaya evet diyoruz. Nedeni ise bu hükümetten iyi hükümet bulunmaz, bu Cumhurbaşkanımızdan iyi Cumhurbaşkanı bulunmaz' cevabını verdi.
Mesut Yıldız, 'Cumhuriyet kurulduğundan beri sistem olarak mevcut yönetim bir değişikliğe gidiyor. Sonuç olarak evet diyeceğiz. Bu ülkenin önünün açılabilmesi için, halkın daha refah ve huzur içinde yaşaması için, alınan kararların hızlı bir şekilde uygulanabilmesi için evet diyeceğim', Fatma Yener, 'Türkiye'mizin düzelmesi için, kalkınması için evet yönünde oy kullanacağım'. Emine Emiroğlu 'Evet diyeceğim. Nedeni ise başımızdaki her şeyi yapıyor. Paramızı zamanında alıyoruz. Yalnız emeklilere biraz daha fark verseler çok memnun olacağız', Faik Arslan, 'Ben taraftar değilim. Oyum hayır olacak.', Hamit Yazıcı 'İnşallah evet oyu ile destek vereceğim. Nedeni ise ileriye dönük iyi görüyorum. Bu hükümetin başarılı olduğunu düşünüyorum. Her şey iyi olacak inşallah' ifadelerini kullanırken, Adem Bozali, 'Hayırlı ne ise o olsun. Oyumuz yüzde 80 evet olacak' dedi.

Artvin
Artvin'de yaşayan esnaf İrfan Kuzu, 'Devlet büyüklerimizin, ülke menfaati için iyi şeyler yapacağını düşünüyorum. O yüzdende bu referandumda kararım evet olacak' dedi.
Burhan Civelek, 'Vatanımız, milletimiz ve devletimiz için hayırlısı olsun. Evet diyeceğiz, bakalım hayırlısı olsun' ifadelerini kullandı.
Birol Taşkın, 'Darbelerden kurtarmak için ülkenin birliği ve beraberliği, menfaati için sonuna kadar evet diyeceğiz' şeklinde konuştu.
Hilmi Kırçiçek, 'Önce 350 milletvekili vardı şimdi 600'e çıktı. Emekliye sıra gelince 2.3 bu büyük bir haksızlıktır. Reisi Cumhur demek Türkiye'nin babasıdır, başkanıdır. Bunun altında başka bir şeyi aramanın anlamı nedir. Türkiye hepimizin, eğer bir kişiden soruluyorsa çok büyük bir şaibe var orada' dedi.
Yüksel Kantar, 'Ülkemiz koalisyonlardan çok çekti, ülkemizin istikrarlı bir şekilde büyümesi için ben evet diyeceğim. Şu anda hem Cumhurbaşkanımız hem Başbakanımız halkın oyu ile seçiliyor. Ülkeyi iki başlı seçilmiş bir yönetimle idare edemeyiz. Cumhurbaşkanı da seçilmiş başbakan da seçilmiş. İki başlıklı olmaktansa, halkın doğrudan seçtiği bir başkanla yönetilmesini ülke adına, istikrar adına destekliyorum doğru buluyorum' diye konuştu.

Rize
Recep Tayyip Erdoğan'ın baba ocağı Rize'de mikrofon uzattığımız seçmenlerin büyük bir kısmı referandumda 'Evet' oyu vereceklerini açıkladılar.
'Hayır' oyu kullanacağını belirten bir seçmen, 'Kesinlikle hayır oyu kullanacağım. Evet oyu kullanacak seçmenlere de sesleniyorum. Bu değişikliği önümüze iktidar partisi değil de diğer partilerden her hangi birisi getirmiş olsaydı Evet oyu kullanacaklar mıydı' dedi.
Evet oyu kullanacaklarını belirten seçmenler ise 'Vatan için millet için, terörün son bulması için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rizeli olduğunu için, Fethullah Gülen'in asılması için, ülkede işler yolunda gittiği için' ifadelerini kullandılar. Kimi seçmenler nedene gerek olmadan evet oyu kullanacaklarını belirtti. Kararsız olduğunu belirten bazı seçmenler ise sonuç ne olursa olsun ülkede birlik, beraberlik ve huzura vesile olmasını dilediler.

Giresun
Giresun'da 'Evet' ve 'Hayır' oyu için değerlendirmelerde bulunan vatandaşların çoğunluğu Anayasa değişikliğine 'evet' diyeceklerini söylediler.
Bazı vatandaşlar ise, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen'in milyonluk faturalarına kızdığı için 'Hayır' yerine 'Evet' oyu kullanma kararı verdiklerini açıkladılar.
Şevki Yılmaz, 'Referandum Türkiye'ye hiç bir şey getirmez', Hamza Altın, ''Evet' demezsek 'hayır' dersek Türkiye daha çok kötüye gider', Ahmet Kılıç, 'Hiçbir şey demeye gerek yok biz 'Evet' diyoruz', Mustafa Yılmaz, ' Meclis'teki 2 milyon liralık faturalara kızdığım için 'Evet' diyeceğim', Mehmet Bolat, 'Büyükler uygun görüyor ki değişecek, bana sorarsan ben 'Evet' diyorum', Serap Cantürk, 'Referandum Anayasa değişikliği olarak anlatılan ama sistem değişikliği olarak dayatılmaya çalışılan bir yöntem diye düşünüyorum. 'Evet' ya da 'Hayır' diyenler birbirleri için vatan haini gibi noktalara çekmeye çalışıyorlar fakat bu ülkede 'Evet' de diyen 'Hayır' da diyen bu ülkeyi seviyor' ifadelerini yer verdiler.

Doğu Karadeniz’in referandum yorumu

SIRADAKİ HABER
}