Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ordu haber: Uzmanlardan 'adet düzensizliği' uyarısı

Ordu haber: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Onur Numan, kadınlarda adet düzensizliğinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Uzmanlardan 'adet düzensizliği' uyarısı
Ordu haber:
Medical Park Ordu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr.Onur Numan, doktorlar olarak adet görmeyle ilgili düzensizliklerin ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekmelerinin ana sebebinin kanser gibi erken tanısı çok önemli olan hastalıkların ve erken tanıyla tedavi edilebilecek birçok hastalığın geç kalındığı için ilerlemesi ve ihmal nedeniyle geç saptanması olduğuna dikkat çekti.
Üreme çağındaki kadınlarda görülen adet düzensizliklerinin, başta hormonal bozukluklar olmak üzere miyom, polip, kist gibi iyi huylu oluşumların habercisi olabildiği gibi enfeksiyon ve kanserin de belirtisi olabileceğini ifade eden Op. Dr.Onur Numan, 'Sağlıklı bir kadın genellikle 28-30 günde bir adet görür. Bazı kadınlarda bu düzen bir hafta önce veya bir hafta geç olarak görülür ki bu da normal sayılmaktadır. Geçici adet düzensizlikleri normal kabul edilse de uzun sürmesi durumunda başka hastalıkların belirtisi olabileceği için ihmal edilmemelidir' dedi.
Bir kadında; stres, ruhsal sorunlar, mevsim değişiklikleri, aşırı kilo alımı ve kilo verimi, uzun uçak yolculukları gibi olayların adet düzenini değiştirebileceğini vurgulayan Opr. Dr.Onur Numan, şu açıklamayı yaptı:
''Hormonlardaki sorunlar, yumurtlama olayının olmaması, yumurtlamadaki sorunlar, polikistikover hastalığı, yumurtalıklardaki kistler adet düzensizliklerine yol açabilir. Rahimdeki miyomlar da rahim iç tabakasını etkiliyorsa, adet düzensizliğine sebep olabilir. Adet düzensizliği şikayeti ile başvuran hastalar için jinekolojik muayene ve ultrasonografi tüm ilk kullanılan tanı yöntemidir. Ayrıca diğer bir tanı aşaması da adet kanamasının 2. ile en geç 5. gününde hastanın hormonal profiline bakılmasıdır. Yani özellikle yumurtalıklardan ve beyin sapından salgılanan FSH, LH, Prolaktin, TSH gibi hormonların düzeyine mutlak suretle bakılması gerekir. Adet düzensizliği tedavisinde hormonal ve hormon içermeyen tibbi ilaçlar yada cerrahi yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bazı hastalar için tek bir tedavi planı uygunken, kimi hastalar için ise birden fazla alternatif tedavi seçeneği mevcuttur. Bu tedavilerin hiçbiri, hastanın kendisi tarafından uygulanmamalı ve mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının gözetiminde planlanmalıdır. Yapılan tetkiklerde hastanın adet düzensizliğine sebep olacak herhangi bir bulgu yoksa kişinin yaşam tarzına bakılmalıdır. Mesela aşırı kilolu bir kişi kilo vermesi için bilgilendirilmelidir. Eğer hasta aşırı zayıf biriyse buna yönelik testler uygulanarak uygun kiloya gelmesi için bir uzmandan yardım alması sağlanabilir. Bunun haricinde ise aşırı stres veya depresyon belirtileri varsa bu noktada mutlaka psikoloğa veya psikiyatriste yönlendirilmelidir. Adet düzensizliği, altta yatan başka bir neden yoksa adet düzenleyici hormonsal ilaçlar ile çok kolay düzene sokulabilir.'EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunspor tesislerinde hareketli saatler

1 Samsunspor: Samsunspor tesislerinde hareketli saatler

Samsunspor Samsunspora bir iyi bir kötü haber

2 Samsunspor: Samsunspor'a bir iyi bir kötü haber

İşte Özköylünün yeni takımı

3 İşte Özköylü'nün yeni takımı

Samsunspor Samsunsporda imzalar bugüne kaldı

4 Samsunspor: Samsunspor'da imzalar bugüne kaldı

Samsun Haber Samsun Olimpiyat Köyü Deaflypics 2017ye hazırlanıyor

5 Samsun Haber: Samsun Olimpiyat Köyü Deaflypics 2017'ye hazırlanıyor

Samsun Haber Samsunda Duman1 operasyonu

6 Samsun Haber: Samsun'da 'Duman1' operasyonu

Metorolojiden Samsuna uyarı

7 Metorolojiden Samsun'a uyarı

OMÜden Türkiyenin 600 milyon euroluk zararını önleyecek proje

8 OMÜ'den Türkiye'nin 600 milyon euroluk zararını önleyecek proje

AK Parti Samsun Milletvekili Köktaş DSİnin hatası zararı artırdı

9 AK Parti Samsun Milletvekili Köktaş: 'DSİ'nin hatası zararı artırdı'

Samsunspor Samsunsporda kongre günü

10 Samsunspor: Samsunspor'da kongre günü


SIRADAKİ HABER