İzmir haber: Çanakkale ruhu İzmir'de canlandı

İzmir haber: Çanakkale Zaferi, İzmir Valiliği tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle temsili olarak canlandırılırken, vatandaşlara o dönemde askerlerin yediği buğday çorbası, hoşaf ve ekmek dağıtıldı.

Çanakkale ruhu İzmir'de canlandı

İzmir Valiliği, Konak Meydanı'nda 18 Mart Çanakkale Zaferi Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında etkinlik düzenledi. Çanakkale Zaferi'ndeki cephe görüntülerinin bir benzerinin oluşturulduğu meydanda, temsili olarak sedyede yerde yatan yaralı, siperde nöbet tutan ve telgraf çeken askerler yer aldı. Şehitler için dualar edildi, kurulan çadırda ise savaşta askerlerin yediği buğday çorbası, hoşaf ve ekmek menüsü dağıtıldı. Vatandaşlar oluşturulan cephe görüntülerinin önünde fotoğraf çektirirken, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan da anma programına katıldı. Eline kepçeyi alan Vali Ayyıldız ve Başkanvekili Aydoğan, buğday çorbası, hoşaf ve ekmekten oluşan menüyü sıra bekleyen vatandaşlara dağıttıktan sonra gazilerle fotoğraf çekildi. 102 yıl önce askerlerin yediği yemeklerden tadan vatandaşlar, duygu dolu anlar yaşadıklarını belirtti.

'Onlara layık olacağız'
Etkinlikte konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Çanakkale Zaferi'nin 102'inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte mücadelenin hangi koşullarda verildiğini göstermek istediklerini belirterek, 'Şu anda 15 Temmuz Demokrasi Meydanı da diyebileceğimiz meydanda, Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü sebebiyle Valiliğimizce organize edilen; o anı yaşatmak, Çanakkale'de Mehmetçiğimizin hissettiklerine bir nebze de olsa şahit olabilmek anlamında bu enstantaneyi düzenledik. Yoğun bir ilgi olduğunu görüyoruz. Biz inanıyoruz ki şehitler ölmez. Onlar yaşıyorlar. Onların manevi huzurunda onlara layık bir şekilde, onların emanetini ilelebet muhafaza edeceğimizin sözünü tutma anlamında böyle bir programa imza attık. Şehitlerimize cenabı haktan gani gani rahmet diliyoruz. Onları rahmet ve minnetle anıyoruz. Hayatta olan gazilerimize de hayırlı ve uzun bir ömür diliyoruz. Hepsinin ruhu şad olduk. Söz veriyoruz; onlara layık olacağız. Emanetlerine sahip çıkacağız. Rabbim hepimize ne kadar yaşlanırsak yaşlanalım onlara layık bir şekilde şehadet şerbetini içmeyi nasip etsin. Ülkemiz kıyamete kadar baki kalacak. Şehitlerimiz bunu zaten taahhüt ediyorlar. İnşallah bizlere de onlara layık olmak düşer. Rabbim sağlık, sıhhat ve mutluluk içerisinde bu ülkede yaşamaya ve tüm dünyada adaleti, güvenliği ve esenliği örnek bir şekilde sunma anlamında inşallah muvaffak oluruz' dedi.

Çanakkale ruhu İzmir’de canlandıEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da termometreler patlayacak

1 Samsun'da termometreler patlayacak

Eski vekile ihraç talebi

2 Eski vekile ihraç talebi

Test edildi, onaylandı

3 Test edildi, onaylandı

Samsun'da şüpheli ölüm

4 Samsun'da şüpheli ölüm

Türk Telekom'un taşeron işçileri dertli

5 Türk Telekom'un taşeron işçileri dertli

Samsun'da 10 yıl daha yetecek mezar yeri var

6 Samsun'da 10 yıl daha yetecek mezar yeri var

 Dualar Yıldırım için

7 Dualar Yıldırım için

Yılın komedisi kırdı geçirdi

8 Yılın komedisi kırdı geçirdi

'Neden ben' diye sormak!

9 'Neden ben' diye sormak!..

İŞKUR, vasıfsız elemanın yeri değil

10 İŞKUR, vasıfsız elemanın yeri değil


SIRADAKİ HABER