Samsunlu fındık üreticilerine uyarı!

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü A.Cüneyt Erdoğan, fındıkta tarım sigortası için son tarihin 5 Mart olduğunu ifade ederek, üreticilerin mağdur olmaması için don ve diğer olumsuzluklara karşı tarım sigortalarını yaptırarak ürünlerini güvence altına almaları gerektiğine vurgu yaptı.

Samsunlu fındık üreticilerine uyarı!

Çiftçilere, sürekli gelir elde edebilecekleri bir üretim şekli sunmayı amaçladıklarını belirten Cüneyt Erdoğan, "Çiftçilerimize TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) sigortalarını yaptırmalarını öneriyoruz. Çiftçilerimiz doğal afetlere karşı ürünlerini koruyorlar. Çiftçilerimiz böylelikle bir yıllık emeklerini güvence altına almış oluyorlar" dedi.

"Çiftçilerimiz TARSİM’i yaptırmaları halinde olası bir ürün kaybının yaklaşık yüzde 80’i devlet tarafından karşılanıyor. Böylelikle çiftçimiz mağdur olmuyor. Çiftçilerimizin ürün zararı için Bölge Müdürlüğümüz son 1-2 yılda çiftçilerimize 20 milyon lira gibi bir ödeme yaptı" diyen Erdoğan, "Fındık için son tarih 5 Mart. Çiftçilerimiz 5 Mart’a kadar poliçe birimlerini yapsınlar. Tarım İlçe Müdürlükleri’ne giderek Çiftçi Kayıt Sistemi’nde güncellemelerini yaparak, indirimli faiz oranlarıyla imkanına da kavuşmuş olacaklar. Bölge de don uyarısı yapıldığı için çiftçilerimizin mağdur olmaması için acele etmelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

“HİZMETİ ÇİFTÇİMİZİN AYAĞINA GÖTÜRÜYORUZ”

Bölge Müdürlüğü olarak Samsun, Amasya, Ordu ve Sinop’ta hizmet verdiklerini ifade eden Erdoğan, “Toplamda 66 ana şube, 10 hizmet bürosu ile 76 noktada çiftçimize hizmet veriyoruz. Bölgemizde 88 bin üyemiz var. Bu yıl 2 bin 300 yeni üye kaydı yaptık. Aileleriyle birlikte 10 bin kişiyi daha Tarım Kredi Kooperatifleri ailesine üye yaptık. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak hizmet alanımızı her geçen gün genişletiyoruz. Çiftçilerimize yerinde hizmet vermek için Ordu, Akkuş ve Aybastı'da kooperatiflerimizi açtık. İki tane daha şube açmayı planlıyoruz. Bunlardan bir tanesini Gürgentepe'de diğerini ise Samsun'un Kavak ilçesinde açmayı hedefliyoruz. Çiftçimizin talepleri doğrultusunda hizmeti çiftçimizin ayağına götürmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

“HER ÇİFTÇİMİZ KENDİ ÜRÜN İHTİYACINI KARŞILAYABİLİR”

Hayvancılık faaliyetlerini de önemsediklerini belirten Erdoğan, "Her çiftçimiz mutlaka ahırı da yoksa kapısının önünde dahi en azından tavuk üretebilir. Kendi yumurtasını ve beyaz etini buradan karşılayabileceği bir üretim yapabilir. Ürettiği yumurtayı veya tavuğu satıp bundan kendi bütçesine katkı sunacak bir gelir elde edebilir. Dolayısıyla bu yıl ilk olarak bölge birliğimizde tavuk satışımız başladı. Bu yıl çiftçilerimize 10 binin üstünde bir tavuk satışı gerçekleştirdik. Tavuk satışlarımız bu yıl içinde devam edecek. Aynı zamanda büyükbaş küçükbaş canlı hayvan kredilerimiz de devam ediyor. 1,5 yıl sıfır faiz kalan 2,5 yılı yüzde 50 faiz indirimli olmak üzere 4 yıla kadar kredilendirme faaliyetlerimiz devam ediyor" diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Kız arkadaşıyla dolaşan genci öldürüp kız arkadaşını kaçırdılar

1 Kız arkadaşıyla dolaşan genci öldürüp kız arkadaşını kaçırdılar

Kuran kursu öğrencilerinin piknik keyfi kazayla sonlandı 15 yaralı

2 Kur'an kursu öğrencilerinin piknik keyfi kazayla sonlandı: 15 yaralı

Şüpheli 3 kişiden uyuşturucu çıktı

3 Şüpheli 3 kişiden uyuşturucu çıktı

Altın Elbiseli Adamın feci ölümü onları birleştirip sokaklara döktü

4 'Altın Elbiseli Adam'ın feci ölümü onları birleştirip sokaklara döktü

Köstebek avlamak isterken kendisi vurdu

5 Köstebek avlamak isterken kendisi vurdu

Diyarbakırda emniyete el bombalı silahlı saldırı

6 Diyarbakır'da emniyete el bombalı silahlı saldırı

İstanbul Şişlide göçük Apartman sakinleri tahliye edildi

7 İstanbul Şişli'de göçük: Apartman sakinleri tahliye edildi

Alaplıda Silahlı saldırı1 kişi ağır yaralı

8 Alaplı'da Silahlı saldırı:1 kişi ağır yaralı

Kütahyada bariyer otomobili biçti 3 ölü, 1 yaralı

9 Kütahya'da bariyer otomobili biçti: 3 ölü, 1 yaralı

Niğdede av silahları satan kişi vuruldu 1 yaralı

10 Niğde'de av silahları satan kişi vuruldu; 1 yaralı


SIRADAKİ HABER