Mutluluğa giden yol

Yaşam koçu Necla Çakıcı Aşan, Haber Medya Grubu yayın organlarından HaberHayat dergisi şubat sayısında mutluluğa giden yollar hakkında bir yazı yazdı.

Mutluluğa giden yol

İşte Aşan'ın mutluluğa giden yol lar hakkında yazdığı o yazı:

Sen, Sen Misin?

Sokrates mutluluğa giden yol un “benliğini keşfetmekten geçtiğini” söyler.

Mutluluğun nedeni ve belki de sırrı “olduğum gibi olmak ve olduğum kişiyi sevmek” duygusudur.

Ya da başka bir deyişle mutsuzlukların asıl nedeni “olduğumdan başka biri olmak istiyorum -olduğum kişiyi sevmiyorum” olabilir mi?

Hayatımızı çoğunlukla “benliğimizden memnun olmayarak ve gerçek benliğimizi değiştirip başka bir benlik yapmaya çalışarak” geçiririz. Olduğumuzdan başka bir benlik yarattığımızda daha mutlu olacağımızı sanırız..

“Kişi komplekslerini yok etmeye değil onlarla uyumlu olmaya mücadele etmelidir. Dünyadaki davranışlarını uygun şekilde yönlendiren onlardır” der Sigmund Freud.

Eğer kendimizden kendimizdeki mevcutlardan hoşnut değilsek bu hoşnutsuzluk kompleks yaratarak kendimizden gerçek benliğimizden uzaklaşmamıza neden olabilir.

(Örnek: Kendimizi yeterince güzel bulmuyorsak, diğerleri kadar iyi üniversitelerde okuyamadıysak, iyi yemek yapamıyorsak, kötü huyluysak, suç işlemeyi seviyorsak, yalan söylüyorsak ya da çok duygusal ve sürekli kandırılıyorsak, aslında eşimizi arkadaşlarımızı sevmiyor ve söyleyemiyorsak, yaptığımız işi sevmiyor ama paraya ihtiyacımız olduğu için çalışıyorsak, hayatımızı memnuniyetsiz “mış mış”larla geçiriyorsak)

Mevcut durumu kabullenmek hoşnutsuzluklarla yüzleşmek dile getirmek ve çözüm aramak yerine, yok saymayı düşünmemeyi ve buna karşılık gelen olumlu ya da olumsuz düşünce ve duyguları bastırmayı seçebiliriz.

Oysa kabullenemediğimiz içimize gömmeye çalıştığımız duygularla bu şekilde baş edemeyiz.

Kendimizle olan uyumumuz önemlidir.İçimizdeki sesler ortak karar verebilmeli ortak bir yol bulabilmeli. Kendimiz de hoşlandığımız veya hoşalanmadığımız ne varsa sahiplenebilmeliyiz.

Sahiplenirsek asla yok olmayacak bu duygusal enerjiyi doğru kullanarak pozitife çevrilebiliriz. İçimize gömmeye çalıştığımız enerji negatife dönüştürüp büyük zararlar verecek hale gelebilir.

Çoğunlukla depresyon, kaygı bozuklukları, panik ataklar, yeme bozuklukları (aşırı şişmanlık veya zayıflık) öfke patlaması gibi fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar ve ardından da mutsuzluklar olarak dışarı çıkar.

Ben danışanlarımla yaptığım bazı görüşmelerde “Bunu içindeki sen mi söylüyor, bununla ilgili gerçek duygun nedir?” sorusuna genellikle ağlayarak verilen “hayır anlamında” cevaplar alırım.

Aslında bu gerçek benliğine gerçekte ne istediğine ne olmak istediğine doğru yapılan yolculukta karşılaşılan bir farkındalık adımıdır.

GERÇEKTE KİMSEN O Olmak ve bunu kabul etmek ne kadar büyük özgürlüktür düşünsenize.

Bana göre kimsen o olabilmek istemeden taşıdığın tüm gereksiz yüklerden arınabilmek mutluluğa doğru giden yolun uçsuz bucaksız açılmasıdır.

Hepimiz “aşağılık duygusu ve kompleksler hissederiz” çünkü hepimizin çevresinde daima daha akıllı daha başarılı daha güzel daha zengin, daha iyi hatta daha mutlu insanlar var ve olmaya devam edecek.

Bu aşağılık duygusu motive ediyor başarmamızı sağlıyor ve bizi dengede tutuyorsa iyidir.

Bu aşağılık duygusunu dengeleyemiyorsak, kıskançlıklar yaratıyor, bizi başarısız kılıyor, benliğimizi yok ediyor fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar yaratıyorsa kötüdür umutsuzluk ve mutsuzluk yaratır.

 

Zamanla değişerek “üstünlük taslamak” “kendini ispatlamak” gibi davranışlara da dönüşebilir. Bizi olduğumuz gibi olmaktan çıkartıp, hiç de biz olmayan bize ait olmayan davranışlar sergilememize neden olabilir.

Olmak istediğimizle olduğumuz benlik birbiri ile sürekli mücadele ederek birbiri ile çatışan iç güçler haline gelebilir.

Benim burada söylemek istediğim “olmak istediğimiz yere ve olmak istediğimiz insana benliğe” doğru gereken değişme gelişme duygu ve olgusunu ve buna ulaşma çabasını yok saymak değil.

İnsan mutlaka gelişmeli ve değişmeli değişim ve gelişim yaşamın gereğidir aksinden söz edilemez.

Ancak, insan kendi potansiyelini kendi benliğini ne olup olmadığını bilerek; olabileceği şeye doğru yol almalı. Olamayacağı şeyler için kendini zorlayarak veya yorarak (aşağıdaki tabloda net göreceğiniz) umutsuzluk döngüsü içine sıkışmamalı ve bu çabaların bedeli mutsuzluk olmamalı.

En nihayeti insan ömrü ne kadar ki (Fatih Sultan Mehmet 49 yaşında,

Kanuni Sultan Süleyman 71 yaşında, Sultan Ahmet 27 yaşında, Sakıp Sabancı 71 yaşında, Mustafa Koç 56 yaşında yaşama veda ettiler. (Allah rahmet etsin nur içinde yatsınlar)

Napolyon 52 yaşında,

John F. Kennedy 46 yaşında, Steve Jobs 56 yaşında öldüler)

Sultan olsan, hükümdar olsan, Amerika Başkanı olsan, dünyanın en zengini olsan fayda etmiyor vakti gelince gidiyoruz.

Ne kadar sevilirsek sevilelim, ne kadar güce iktidara sahip olursak olalım ne kadar paramız olursa olsun, yaşamak için bir gün bile satın alamıyor, nerede ne zaman hangi şartlarda öleceğimizi bilemiyoruz.

O nedenle hayatı çok da kasmadan yaşamak gerekiyor bence...

Gelişin, değişin ama gelişimin değişimin gelişi sizin gerçek kişiliğinizin içinizdeki saf çocuğun gidişi olmasın. Değişimin içinizin gerçek ışığını iyiliğini yok etmesine izin vermeyin.

Günümüz insanının en büyük problemlemlerinden biri dışarıdan gelen her bilgiyi almaya çalışarak kendine baskı uygulamasıdır.

Çoğumuz zaten çok yoğunuz çok stresliyiz bir de kendimizi gereksiz baskılar altına almayalım.

Stres ve baskı altındayken umutsuz olmak kolay ama mutlu olmak zor.

Ne güzel söylemiş Hz Mevlana: “Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol”

Hayat çok samimi ve mutlu yaşanabilir aslında ve bize verilen aklı akıllıca kullanmak için adil yollar sunar çoğunlukla.

Mutluluğun formülü basit

“içinize bakın, ruhunuzu dinleyin, ruhunuzu dinlendirin ve gerçekte olduğunuz kişiyi kabul edin ve sevin”.

Sevgi ve saygıyla...

Yaşam koçu Necla Çakıcı Aşan'ın da deyimiyle Mutluluğa giden yol kendinizi sevmekle başlar.

  mutluluğa giden yol   necla çakıcı aşan   mutsuzluğun nenleri   aşağılık duygusu   kişi kompleksleri  

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

1 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

2 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

5 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Samsun'da UBFED'de deprem

6 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

8 Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

9 Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

 Genel müdürden öğretmene plaket

10 Genel müdürden öğretmene plaket


SIRADAKİ HABER