HaberlerAmasya HaberleriDeprem fotoğrafları tarihi camideki restorasyonun seyrini değiştirdi

Deprem fotoğrafları tarihi camideki restorasyonun seyrini değiştirdi - Amasya Haberleri

Amasya'da 530 yıllık Sultan II. Beyazıd Camisi'nin 1939 yılındaki depremde yıkılan kubbesindeki orijinal kalem işi süslemelere o dönemde çekilen hasar tespit fotoğraflarından ulaşılması üzerine projenin seyri değişti.

Deprem fotoğrafları tarihi camideki restorasyonun seyrini değiştirdi

Camide yaklaşık 2 yıldır süren kapsamlı restorasyon çalışmalarında kubbeye el atılacağı sırada Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinden çıkan 1952 yılında çekilmiş fotoğraflarda görülen nadide süslemelerin yeniden tarihi ibadethanenin kubbesini şekillendirmesi için proje süresi uzatıldı.
Restorasyon çalışmalarını inceleyen Amasya Valisi Dr. Osman Varol, 'Depremden hemen sonra hasarın tespiti için çekilen fotoğraflar bugün bize orijinal kalem işlerinin tekrar yapılması imkanını verdi' dedi.
Amasya Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu'nun da katıldığı incelemede kubbe fotoğrafları ve süren çalışmalar hakkında bilgi veren Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Vekili Yılmaz Kılınç da orijinal süslemelerin de yapılmasıyla birlikte camiyi 2018 yılı Ramazan ayında ibadete açmayı planladıklarını söyledi.

Deprem fotoğrafları tarihi camideki restorasyonun seyrini değiştirdi

SIRADAKİ HABER
}