HaberlerSamsun HaberleriKazanan dağıtım şirketleri

Kazanan dağıtım şirketleri - Samsun Haberleri

Yaz saati uygulamasını eleştiren EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, 'Bu uygulama nedeniyle geçen sene fazladan harcanan elektrik miktarı 7 milyar kilovat saattir. Bu saati elektrik üreten ve dağıtım şirketleri kazandı' dedi.

Kazanan dağıtım şirketleri

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ ve Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, yaz saati uygulamasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Samsun Tabip Odası’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Başkan Özdağ, yaz saati oyunlarında yeni perdenin başladığını ifade etti. Uygulamanın tasarruf sağlamadığını dile getiren Özdağ, elektrik üreten ve dağıtım şirketlerinin kazandığını, sanayici ve vatandaşların ise kaybettiğini belirtti.

BU OYUNLARI KINIYORUZ

Bakanlar Kurulu kararıyla 28 Ekim 2018 tarihine kadar yaz saatinin uygulanacağını ve bu tarihten sonra bütün yurtta saatlerin bir saat geri alınacağını aktaran Başkan Özdağ, “Ancak hükümet, bu hafta Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda Bakanlar Kurulu‘na yaz saati uygulaması konusunda verilen sınırlı yetkiyi genişletmeye yönelik bir yasa değişikliğini torba yasaya ekletti. Bu bir niyet okuma değil, açıklanan bu karar ile torba yasaya aynı gün ekledikleri yasa düzenlemesi arasındaki çelişkinin açık sonucu. Yaz saati uygulamasının tasarruf sağlamadığı tam tersine tüketim artışına yol açtığını resmi elektrik tüketim verileri açıkça gösteriyor. EMO’nun devletin resmi kurumu olan TEİAŞ’tan aldığı verilere göre bu uygulama nedeniyle geçen sene fazladan harcanan elektrik miktarı 7 milyar kilovat saattir. Bu saati elektrik üreten ve dağıtım şirketleri kazandı. Sanayici ve vatandaşlar ise kaybetti. Saat ayarlarıyla ilgili yapılan tüm bu oyunları kınıyoruz” diye konuştu.

İNSANLARIN PSİKOLOJİNİ BOZUYOR

Yaz saati düzenlemesinin bir karmaşa olduğunu dile getiren Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan ise uygulamanın insanların psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Başkan Erkan, “Vücudumuzun alıştığı bir saati ve temposu vardı ve bu tempo güneşin dünyayı aydınlatmasıyla başlar. Saatin kışa göre ayarlanmaması insanların, erken saatte, karanlıkta güne başlamalarına ve günü bitirmelerine neden oluyor. Bu durum psikolojik anlamda bulguların artmasına sebep oluyor. Bilimsel araştırmalarla ortaya konulan bir gerçek. Metabolik sorunlar başta olmak üzere pek çok hastalığı oluşturabiliyor. Depresyon, dikkat dağınıklığını tetikliyor ve bu durum kazalara neden oluyor. Ayrıca karanlık saatlerde güne başlayan kişiler güvenlik ve ulaşım sorunları da yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}