Samsun haber: OMÜ ile Ukrayna arasında iş birliği kurulacak

Samsun haber: Ondokuz Mayıs Üniversitesini (OMÜ) ziyaret eden Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiba, OMÜ ile uçak mühendisliği ve diğer alanlarda iş birlikleri yapabileceklerini söyledi.

OMÜ ile Ukrayna arasında iş birliği kurulacak

Bir dizi iş ziyaretleri yapmak ve bölgeler arası iş birliğini artırmak için Samsun'a gelen Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiba, Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Liudmyla Shymko ve beraberindeki heyet, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç'i ziyaret etti.
Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Ukrayna ve Türkiye arasında üniversiteler düzeyindeki iş birliklerini artırmak amacıyla Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiba karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.
Büyükelçi Sybiba Samsun'u çok beğendiği belirterek, 'Ortak üniversiteler bulup eğitim alanında iş birlikleri yapmamızı diliyorum. Mesela uçak mühendisliği alanında Ukrayna çok ileridedir. Diğer alanların yanında bu alanda da iş birlikleri yapabiliriz. Sizi de mutlaka Ukrayna'ya bekliyorum' dedi.

'Uluslararası iş birliklerini önemsiyoruz'
Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 'Sizi ve insanlarınızı seviyoruz. Sizlerle iş birlikleri yapmaktan son derece memnun oluruz. Biz çok büyük bir üniversiteyiz. Şu anda 103 ülkeden 3 bin 300 uluslararası öğrencimiz üniversitemizde okumakta. Uluslararası üniversiteler ile iş birliklerini önemsiyoruz' diye konuştu.

'Ukrayna'da 5 üniversite ile görüşmelerimiz sürüyor'
Sıcak bir atmosferde gerçekleşen ziyarette Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Kızılkaya da uluslararası alanda yapılan iş birliklerinden bahsederek hâlihazırda Ukrayna'da 5 üniversite ile görüştüklerini belirtti.
Konuşmaların ardından Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiba ve Karadeniz Ukraynalılar Derneği Başkanı Liudmyla Shymko, Rektör Bilgiç'e hediye takdim etti.
Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise Samsun'un simgesi olan kristal Atatürk heykelini büyükelçiye takdim ederek teşekkür etti.

OMÜ ile Ukrayna arasında iş birliği kurulacakEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da doktora saldırı

1 Samsun'da doktora saldırı

Bir yerden başlamalıyız

2 Bir yerden başlamalıyız

Taraftardan akın var

3 Taraftardan akın var

Samsun'da çalıştılar

4 Samsun'da çalıştılar

Rakip genç ve dinamik

5 Rakip genç ve dinamik

Kamyonun çarptığı genç hayatını kaybetti

6 Kamyonun çarptığı genç hayatını kaybetti

Öğretmenlik aşk ister

7 Öğretmenlik aşk ister

Kamyona arkadan çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

8 Kamyona arkadan çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

Kinleri deve, hafızaları fil gibi...

9 Kinleri deve, hafızaları fil gibi...

Öğretmenler Günü'nde çifte mutluluk

10 Öğretmenler Günü'nde çifte mutluluk


SIRADAKİ HABER